Ładowanie...

2013

1996-2020

Rok 2013

IV Łaknienia

IV Festiwal Młodości Teatralnej Łaknienia odbył się w dniach 15-17 marca 2013 roku. Były to trzy dni pełne wrażeń, uśmiechów, nowych doświadczeń. Trzy dni wypełnione warsztatami, spektaklami, koncertami i przyjaźnią. Na IV edycję Łaknień do Goleniowa przyjechało wiele teatrów z całej Polski: Teatr 6 i Pół, Grupa Teatralna Forma, Teatr w Krzywym Zwierciadle, Teatr Form Czarno-białych, Teatr Tańca, Teatr Brzozaki, Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki, Teatr Skawanter, Teatr Makoma, Teatr na Chwilę. Każdego dnia oprócz warsztatów, spektakli, dyskusji i performansów wieczorami goście bawili się na koncertach zespołów ze Szczecina, Grecji oraz z Greifswaldu.

III EVS

W 2013 roku Teatr Brama po raz trzeci wziął udział w programie European Voluntary Service i po raz trzeci przyjął na rok dwóch wolontariuszy. Był to Oleh Nesterov (absolwent szkoły aktorskiej z Ukrainy) oraz Francesco Lucio Pileggi z Włoch. Oleh Nesterov po projekcie został w Goleniowie i pracował z Bramą aż do 2019 roku – Lucio natomiast zaczął szukać swojego miejsca na Ziemi, wybierając się do Ameryki Południowej, do Bułgarii i ostatecznie wracając w roku 2017 i współpracując z Bramą przez dwa lata.

XIV BRAMAT

Ponad 50 artystów i muzyków z Polski i świata zaprezentowało swoje dzieła podczas czternastej edycji Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT. Tego roku goleniowskie święto sztuki odbywało się w dniach 5-8 września. Teatr Brama wraz z Goleniowskim Domem Kultury zaprosili mieszkańców i przyjezdnych gości do udziału w duchowej, teatralnej i muzycznej uczcie. Swoje artystyczne osiągnięcia zaprezentowali: Teatr Kana ze Szczecina, Teatr Rondo ze Słupska, Teatr Realistyczny ze Skierniewic, Rusland Trio z Parchowa, Tanzgente Company z Berlina, Teatr Planeta M z Poznania, Marcin Zarzeczny z Warszawy, Antonina Krzyszoń z Warszawy, Teatr Porywacze Ciał z Poznania, Quartet Klezmer Trio z Krakowa oraz Teatr Circus Ferus z Poznania, który zaprezentował aż dwa działa: Bóg zapłać oraz Tragedia w Lumpeksie. Dziesięć spektakli, cztery koncerty, niezapomniane wrażenia, zabawa, wzruszenia, rozmowy i to wszystko podczas czterech dni dojrzałego już BRAMATU.

Fale

Równocześnie z remontem nowej siedziby Teatru Brama powstawał również nowy spektakl pt. Fale (luźno oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Virginii Woolf), który jest poetycką próbą ujęcia człowieka „naszego”, spośród nas, który myśli i odczuwa w podobny sposób. Człowieka autentycznego, który stawia miłość i szacunek do drugiego człowieka na pierwszym miejscu. Oczywiście mówimy tu o dążeniu. Spektakl bezpośrednio odnosi się do doświadczenia grupy ludzi związanych z Teatrem Brama, które ze względu na wznoszenie i opadanie przypomina falowanie. Poczucie walki o każdy dzień, zmaganie się z własnymi słabościami, szukanie porozumienia i wspólnego rytuału, który pozwala choć na moment wspólnie unieść połączonych ludzi w duchowej atmosferze. Jest to obraz kontestacji, manifestów i tego co tkwi w człowieku najgłębiej, tam gdzie coraz rzadziej zagląda, tam gdzie wewnętrzna kieszeń marynarki. Fale są nieustępliwe, wiecznie atakujące, porywające, opływające i zmienne. Tak samo jak nasze życie. Jakim być wobec tych fal, jak z nimi żyć? Dać się ponieść? Walczyć? Tego rodzaju pytania towarzyszyły twórcom Teatru Brama przy pracy nad spektaklem. Fun fact: był to jedyny „repertuarowy” spektakl Teatru z widownią ułożoną po obu stronach sceny (spektakl odbywał się w „korytarzu” między widzami), zamiast, tak jak zwykle, amfiteatralnie. Ponadto, w „słowniczku” Bramy funkcjonowało pojęcie „podesty Falowe”, które oznaczało kilka lżejszych podestów na węższych nogach, które były wykorzystywane w codziennej działalności
Obsada premierowa: Patryk Bednarski, Sylwester Bieniek, Oleh Nesterow, Aleksandra Nykowska, Francesco Lucio Pileggi, Anna Rynkiewicz, Dorota Świszczewska, Lena Witkowska.
Reżyseria: Daniel Jacewicz

Data pierwszego pokazu: 03.11.2013
Data ostatniego pokazu: 27.04.2015
Ilość pokazów: 17

Powołanie grupy seniorów

W 2013 roku pod swoje skrzydła Daniel przygarnia Teatr Index – grupę goleniowskich seniorów zrzeszoną przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Grupa zaprezentowała kilka spektakli, poczynając od Okien na bazie scenariusza Sylvii A. Perl, przez autorskie tytuły – Przed nami świat, będący zabawną wariacją na temat podróży dookoła świata, Moje, który jest opowieścią o mieście, jego mieszkańcach i ich wspomnieniach czy Kto się boi wilka, opowiadający przez pryzmat bajki o Trzech Świnkach historię o uchodźcach i lęku przed nimi. W roku 2017 grupą zaczęła się opiekować Jenny Crissey. Grupa aktywnie współpracuje również przy różnych wydarzeniach społecznościowych i często wplata Bramę w prezentacje i imprezy UTW – głównie koncerty i festiwale.

Statystyki:
Wydarzenia – 12, z czego:
Spektakle – 11: Uczucie w dźwięku. Apoteoza – 7, Fale – 3, inne – 1
Koncerty – 1