Ładowanie...

2002

1996-2020

Rok 2002

Iwona, księżniczka Burgunda

W okresie, w którym powstawał spektakl, zaczęły krystalizować się dwie grupy wśród członków Teatru Brama – „nowi” nie występowali do tej pory w żadnej większej roli niż epizody w kolejnej wersji Żołnierza Królowej Madagaskaru. Poza krótkim zbiorem etiud nazwanym Szłość samojedna grupa była cały czas „odkładana na później”, nie było na nią konkretnego pomysłu. Grupa ta została nazwana Adeptami Teatru Brama.
Spektakl był formą sprzeciwu przeciwko społecznym wymaganiom i konwenansom. Jak głosił tekst opublikowany w programie do spektaklu napisany przez niejakiego „Bliskiego Obserwatora”:
„Chcemy się sprzeciwić bezgranicznym formom, konwenansom i schematom, które wpajane są młodemu człowiekowi, często bez wyraźnego uzasadnienia. »Dlaczego ma mi się podobać tylko ładna? A brzydka nie może mi się podobać? Gdzież to jest napisane? Gdzież jest takie prawo, któremu ja miałbym ulegać, jak jaki bezduszny narząd, a nie człowiek wolny?« – pyta Książe w spektaklu. Ów bunt Księcia przeciw prawu mimetycznemu, które narzuca wybrankę – jest potraktowany przez nas uniwersalnie. Ilu młodym ludziom nakazuje się czynić wbrew sercu, wbrew własnej woli, tylko dlatego, że »TAK TRZEBA«. Oj. Dość! Przy tworzeniu tego spektaklu przeżyliśmy piękne chwile, którymi chcemy się teraz podzielić, pokazać jaka to wspaniała zabawa – ten TEATR.”
To był mój powrót do Gombrowicza. Występując w szkolnym teatrze XIV LO w Szczecinie, grałem Króla Ignacego. Gombrowicz stał mi się bliski. Pomyślałem, że po latach lepiej go rozumiem, że powinienem zarazić nim kolejne pokolenie. Pamiętam, że scenografią był skrawek czerwonego dywanu 20x 40 cm. (Daniel Jacewicz, 24.08.2020)

Data pierwszego pokazu: 14.06.2002
Data ostatniego pokazu: 10.11.2002
Ilość pokazów: 7

Jubileusz

Jubileusz Czechowa był pierwszą próbą stworzenia przez Bramę spektaklu teatralnego „po bożemu”. Po pierwszych spektaklach robionych „na żywioł” pojawiła się potrzeba prawdziwego, teatralnego rzemiosła. Próby szły dość opornie, gdyż tego rodzaju praca zwyczajnie nie leżała aktorom, jednak przyniosła dużo zdecydowanie pozytywnych efektów – głównie wyrobiony warsztat aktorski oraz merytoryczna wiedza z dziedziny pracy teatralnej, która przydała się w kolejnych projektach.
W spektaklu premierowym zagrała Julia Chabraszewska, Anna Pawel (zastąpiona później Aliną Czyżewską i Malwiną Szwaczyk), Paweł Danilewicz i Marek Kościółek. Sam spektakl nie przypominał alternatywnego, młodego teatru zaangażowanego. Po czasie wspominam to jako świetną pracę nad detalami. Budowaliśmy rolę w sposób bardzo precyzyjny, rozwijając tym samym rzemiosło teatralne. (Daniel Jacewicz, 24.08.2020)

Spektakl ostatni raz został zagrany w roku 2010.
Data pierwszego pokazu: 02.07.2002
Data ostatniego pokazu: 24.04.2010
Ilość pokazów: 15

IV BRAMAT

BRAMAT w roku 2002 był specjalny – Brama świętowała wtedy swoje pięciolecie (warto nadmienić, że to było pięciolecie pracy jako Teatr Brama – późniejsze jubileusze liczono od momentu przypadkowego powstania grupy w roku 1996), ponadto jesienią 2001 zawiązana została jedna z pierwszych organizacji zrzeszających niezależne teatry w Polsce – Unia Teatralna, która była symbolicznym fundamentem późniejszej Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. W tym roku BRAMAT zaczął również być festiwalem międzynarodowym (wystąpiły grupy z Niemiec, Litwy oraz Łotwy), pojawiła się też grupa z osobami z niepełnosprawnościami. Pierwszy raz pojawiła się również gazetka festiwalowa „Teatr Mundi”, której nazwa była wykorzystywana wielokrotnie przy następnych edycjach festiwalu.
Z okazji pięciolecia spektakle Bramy, które były wtedy prezentowane, zostały zagrane w konwencji „zielonego grania” – Iwona, księżniczka Burgunda w autoironicznej, podszytej erotyzmem wersji z Markiem Kościółkiem, Pawłem Danilewiczem, Mariuszem Tarnożkiem i Julią Chabraszewską w rolach żeńskich, a sama Zabawa została podkręcona „na maksa”. Jedynie Zapiski… zostały zagrane normalnie, ponieważ zwyczajnie nie wypadało natrząsać się z poważnej tematyki przedstawienia.

Spektakl ostatni raz został zagrany w roku 2010.
Data pierwszego pokazu: 02.07.2002
Data ostatniego pokazu: 24.04.2010
Ilość pokazów: 15

Statystyki:
Wydarzenia: 29, z czego:
Spektakle: Zapiski oficera Armii Czerwonej – 4, Zabawa – 6, Iwona, księżniczka Burgunda – 7, Jubileusz – 10
Inne: 2