Ładowanie...
O NAS / TEATR

Teatr

Teatr Brama został założony w Goleniowie, w 1996 r. przez Daniela Jacewicza. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby – Bramy Wolińskiej. Dziś Brama jest znanym w Polsce i na świecie niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne. Można się o tym przekonać w trakcie odbywających się co roku festiwali – Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT, czy Festiwal Teatralny ŁAKNIENIA. Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie, a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu. Jako Stowarzyszenie, Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podniesienia jakości życia, a tym samym tworząc bogatą ofertę kulturalną w Goleniowie.

W 1996 r. siedemnastoletni wówczas Daniel Jacewicz został poproszony o prowadzenie warsztatów teatralnych dla dzieci, odbywających się w Goleniowskim Domu Kultury. Zrządzenie losu spowodowało, że na plakatach informujących o warsztatach wkradł się błąd i zamiast dzieci, na sali warsztatowej, w sobotę 14 września 1996 r. pojawiła się w większości młodzież. Spotkania odbywały się cyklicznie w każdą sobotę, w jednej z siedzib Goleniowskiego Domu Kultury – Bramie Wolińskiej. To właśnie od miejsca prób wzięła się nazwa teatru, która stała się symboliczna dla dalszej historii i funkcji Teatru. Wydarzeniem, które symbolicznie rozpoczyna przygodę Bramy z teatrem, były Zaduszki Gotyckie, natomiast pierwszym spektaklem, który został przygotowany przez uczestników warsztatów oraz Daniela Jacewicza było Rondo Schaeffera. Spektakl zdobył pierwszą nagrodę na Rejonowym Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Nowogardzie i od tamtego czasu zespół zaczął jeździć na festiwale i przeglądy. W 1999 r. odbył się pierwszy przygotowany przez Teatr Brama Festiwal Teatralny BRAMAT, który do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem w środowisku teatralnym. W realizacji BRAMATu uczestniczyli nie tylko aktorzy teatru, ale także mieszkańcy Goleniowa i tego typu formuła towarzyszy BRAMATowi w dalszym ciągu. Ważnym wydarzeniem w historii Teatru Brama była premiera Zabawy Sławomira Mrożka (14 kwietnia 2000 r.). Zabawa została nagrodzona na wielu festiwalach, w nieco zmienionym składzie jest grana do dziś, będąc tym samym jednym z najdłużej granych spektakli Teatru Brama.

Teatr Brama jest także organizatorem Festiwalu Teatralnego Łaknienia, odbywającego się w różnych formach od 2006 r. Festiwal cieszy się popularnością wśród wielu młodych twórców oraz zespołów teatralnych i jednocześnie jest dla nich okazją do spotkania i zaprezentowania swoich spektakli. „Teatr robiony przez młodych ludzi jest zagubiony, zawieszony pomiędzy teatrem profesjonalnym a infantylnym lub robionym w szkole. […] W teatrze najważniejsza jest prawda, no i chęć. Jak mawiał jeden z profesorów: Każdy może robić teatr, tylko nie każdemu się chce. Co nie oznacza, że powinniśmy tolerować chałturę. Ale zawsze chodzi o to, żeby w ludziach działających teatralnie powstała pewna świadomość. To ona jest najistotniejsza. Wytycza bowiem drogę rozwoju. I mam nadzieję, że Łaknienie stanie się takim właśnie drogowskazem.” [Łaknąć Gazeta Sprawozdawcza I Przeglądu Twórczości Teatralnej Łaknienia nr. 1] W roku 2006 Teatr obchodził swoje 10-lecie, które odbywało się w Piwnicy Kany w Szczecinie. To właśnie przy Teatrze Kana Daniel Jacewicz chwilowo prowadził swoją działalność z Bramą. W 2007 r. Teatr Brama przeniósł się do Srebrnej Góry (woj. Dolnośląskie), gdzie pracował nad nowym spektaklem – My. Premiera spektaklu odbyła się w Goleniowie, 8 września 2007 r. w Klubie Rampa. Był to symboliczny powrót Bramy do Goleniowa, ponieważ Teatr na stałe wrócił do miasta dopiero w 2011 r. Rampa była wówczas tymczasowym miejscem dla Bramy, która później w 2020 r. stała się jej siedzibą. Spektakl My urzekł krytyków Festiwalu Pestka, Windowisko, Poszukiwanie Alternatywy, czy Łódzkich Spotkań Teatralnych. „Spektakl My to wynik wspólnej pracy Daniela Jacewicz oraz młodych ludzi z Teatru Brama. Szczera opowieść powstała w wyniku wielogodzinnych prób, które w dużej części składały się z rozmów, zabaw i refleksji nad nami samymi. Podczas pracy poruszaliśmy się w obrębie osobistych doświadczeń, emocji czy stanów świadomości, w których aktualnie się znaleźliśmy. Spotkania uwalniały indywidualne stany uczuciowe, lęki i sposoby postrzegania. Każda z osób tworzących spektakl wniosła własną historię, przez co stał się on interesującym kolażem jednostkowych opowieści składających się na obraz świata widzianego oczami młodych ludzi.” [archiwalne materiały promocyjne Teatru Brama]. W listopadzie 2007 r. Teatr został zaproszony do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 4 miesiące w formie rezydencji artystycznej. Po powrocie zakupiony został bus osobowy, który umożliwił Bramie prezentację spektakli w całej Polsce, jak i zagranicą. Był to czas, gdy Teatr funkcjonował „w drodze”.


Brama przez wszystkie lata swojej działalności była silnie związana z muzyką, która po dziś dzień jest dla Teatru narzędziem w pracy teatralnej, metodą integracji, a także inspiracją przy pracy nad kolejnymi spektaklami. „To co Brama robi z głosami i to jaki klimat wokół tego tworzy, jaką aurę, jak wypełnia przestrzeń dźwiękiem jest niesamowite. To co się dzieje na scenie, to tylko ułamek tego, co wydarza się poza nią.” [wypowiedź Malwiny Szwaczyk, Droga Bramy Marta Poniatowska, str.124.] Muzyka jest ważnym elementem procesów twórczych Teatru Brama. Jednym ze spektakli, w którym bardzo ważną rolę odgrywała muzyka jest Uczucie w dźwięku. Apoteoza (premiera odbyła się 27 listopada 2009 r. w Danowie), o którym Agata Łukasza napisała: […] Muzyka, łącząc w sobie doświadczenie jednostkowe i archetyp, staje się platformą spotkania nie tylko aktorów z widzami, ale też przeszłości z teraźniejszością i różnych – w tym odległych geograficznie – kultur. To, dlatego podczas Uczucia w dźwięku można zaryzykować, rozpłynąć się w muzyce i spotkać drugiego człowieka. ( Agata Łukasza, Historia pewnego spotkania, Nowa Siła krytyczna, 2011, ).


W 2011 r. Brama na stałe wróciła do Goleniowa. Wówczas w mieście odbywała się kolejna edycja Festiwalu Hanzeatyckiego, a Teatr zorganizował kolejny BRAMAT (1-4 września). 28 grudnia Brama zyskała nową siedzibę – amfiteatr przy Zielonej Drodze. Wystartowały warsztaty oraz projekty, w których brało udział coraz więcej młodych ludzi. Był to moment, w którym Teatr zaczął przygotowywać kolejne spektakle i kolejne międzynarodowe projekty. Po czterech latach od premiery Apoteozy, 3 listopada 2013 r. odbyła się premiera pierwszego spektaklu w nowej siedzibie Teatru Brama – Fale. W tym czasie Daniel przygotowywał także spektakl z grupą młodzieżową – Poczekalnia, który miał swoją premierę 15 marca 2014 r. Rok później, 27 marca 2015 oraz Fakeryzm.

Teatr Brama na przestrzeni lat rozwijał się coraz bardziej. Zespół był zapraszany do udziału w warsztatach, festiwalach czy projektach, które miały miejsce nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Brama poszerzała horyzonty, a tym samym zawiązywała przyjaźnie z twórcami i teatrami z całego świata. Wiele z tych przyjaźni trwa do dziś. Brama współtworzyła także projekt ATA (Akademia Teatru Alternatywnego). Był to projekt stworzony przez Daniela, aktorów Teatru oraz Annę Hoffmann. Projekt przyciągnął do Goleniowa wielu ludzi, a symbolicznym finałem pierwszej edycji ATA, był festiwal BRAMAT w 2013 r.

Obecnie Brama w swojej ofercie ma sześć spektakli, koncerty realizowane przez artystów Teatru, a także przez muzyków Kapeli Teatru Brama. Jest realizatorem wielu projektów, zrzeszającym tym samym społeczność Goleniowa i środowiska kulturalne z całego świata. Co roku organizuje ze społecznością lokalną miasta festiwale, na które przyjeżdżają artyści z polski i ze świata. Jest miejscem spotkania nie tylko mieszkańców, ale także wielu kultur i społeczności.

Historia opisana wyżej jest tylko wycinkiem tego, co przez lata działo się w Goleniowie i w Bramie. Jeżeli interesuje Cię Brama i jej historia, zapraszamy do zakupu książki Marty Poniatowskiej Droga Bramy.

Lista spektakli Bramy:

1996 – Zaduszki Gotyckie


1997 – Rondo


1998 – Próby


1999 – Żołnierz Królowej Madagaskaru


2000 – Zabawa


2001 – Zapiski oficera Armii Czerwonej


2001 – Szłość samojedna


2002 – Jubileusz


2002 – Iwona, księżniczka Burgunda


2003 – Gaz (jako Akcja Zygmuntowa, wspólny projekt Bramy i Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu)


2003 – Epizod o śmierci


2004 – Przekleństwo


2004 – Niedobre oblicza


2005 – Poszukiwacze szczęścia


2007 – My


2009 – Gaz (w nowej wersji, wspólnie z Teatrem Off de Bicz z Sopotu)


2009 – Uczucie w dźwięku – Apotheosis


2013 – Fale


2014 – Poczekalnia


2014 – Cztery kute asy


2014 – Vowa


2014 – Spowiedź Masochisty


2015 – Fakeryzm


2016 – Hair


2017 – Psyrcle


2017 – Meduza


2017 – Ghost Dance


2019 – Moja Gra


2019 – Positivo


2021 – Bójcie się nas


2021 – Stacja Świadek


2022 – Wśród Naszych


2022 – Carmina


Zainteresowani współpracą?