Ładowanie...

Brama Lab

O NAS / BRAMALAB

BramaLAB

BramaLAB to laboratorium artystyczne, w ramach którego powstają przedstawienia teatralne, muzyczne, eksperymenty, projekty poszukujące i edukacyjne. Działania Brama LAB to inicjatywy członków grup warsztatowych, wolontariuszy lub przyjaciół Bramy. W takim modelu nie ma jednego szefa, bo szefem staje się ten, kto w danym projekcie pełni rolę lidera, często ten, od którego wyszła inicjatywa działania. W tej strukturze „decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie” lub jest to zwyczajnie działanie grupowe gdzie każdy jest na równej pozycji. Jest to przestrzeń artystyczna o charakterze demokratycznym artystów pracujących w poczuciu zwykłej przynależności i identyfikacji. BramaLAB to także projekty wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, między innymi koncerty, parady, spektakle czy akcje performatywne na ulicach miasta.


Co z tą miłością

Pierwsza premiera BramaLAB „Co z tą miłością”. Spektakl powstał na podstawie powieści Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książe”!

Spektakl powstał w ramach cyklicznych warsztatów prowadzonych w Zakładzie Aktywności Zawodowej, przez pedagożkę Teatru Brama Evanthi Athanasiadi.

Czym jest miłość? Czy każdy człowiek odczuwa ją tak samo? Czy można kochać, a równocześnie być kochanym? W jaki sposób dać niezbędną przestrzeń sobie samemu i osobie którą kochamy? I przede wszystkim, co zrobić, jeśli osoba, którą kochamy okazuje się być zupełnie inna niż my?

Grupa warsztatowa ZAZ Goleniów, prowadzona przez Evanthi Athanasiadi, Billio Mourgela przy wsparciu Marty Leciej zaprasza na Planetę Małego Księcia, gdzie postara się znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące miłości.

Reżyseria / scenariusz: Bilio Mourgela
Prowadząca warsztaty teatralne: Evanthi Athanasiadi
Konsultacje: Marta Nadia Leciej
Reżyseria światła: Wojciech Rosiński

Występują: Piotr Pałejko, Rafał Skamrot, Evanthi Athanasiadi, Małgorzata Krawczyk, Agnieszka Pawłowska, Łukasz Gruchot, Paweł Łacina, Łukasz Murach, Damian Nowacki, Andrzej Olejnik, Piotr Pałejko, Rafał Skamrot, Daniel Wdowczyk, Evanthi Athanasiadi.

Zdjęcia: Anna Szczerba

Premiera: 2 lutego 2023


Bachantki

Jeszcze nigdy tego nie robiłaś? Wiesz, najpierw możemy pójść do kina… Jeszcze nikt stąd nie wyszedł niezadowolony.

Próby udowodnienia swojej dojrzałości i wolności mogą przyjmować różne formy ale czy mają jakiekolwiek znaczenie bez brania za nie odpowiedzialności?

Znajdując się w trudnym okresie dojrzewania, młodzi ludzie zmagają się z wieloma problemami: kwestią tożsamości, próbą indywidualizacji i wykazania swojej dojrzałości. Często z marnymi rezultatami. Spektakl jest swoistym manifestem młodzież, mającym na celu stworzenie płaszczyzny dialogu z dorosłymi, a także zrealizowanie kolejnego kroku na długiej drodze stawania się dojrzałą osobą. Istotnym punktem spektaklu jest odpowiedzialność, którą na wiele sposobów rozwijała w sobie młodzież biorąca udział w procesie, a także sam duet reżyserski.

Spektakl jest kolażem różnych tekstów, m.in. Witolda Gombrowicza, Michaiła Bułhakowa, Maksa Fraja, Neda Nezdana oraz tekstów własnych. Sama historia natomiast została zainspirowana „Bachantkami” Eurypidesa. Spektakl jest odbiciem procesu, który trwał przez ostatni rok cyklicznych warsztatów.

Reżyseria: Maria Lisovska, Filip Stachura
Konsultacje: Daniel Jacewicz
Reżyseria światła: Filip Stachura

Występują: Aleksandra Uciurkiewicz, Amelia Pecyna, Angela Tomasiak, Angel Bernach, Jakub Chowański, Julka Bajsarowicz, Natalia Zawadowska, Nikola Brzezińska, Nikola Terapeuta, Wiktoria Gajewska, Zuzanna Bukała, Zuzanna Różewska, Zuzanna Wąsowska

Zdjęcia: Anna Szczerba

Premiera: 23.09.2022


Kto się boi wilka

Spektakl został zainspirowany bajką, każdy zna bajkę o trzech świnkach i wilku. Czy ktoś jednak zastanawiał się, jak ta opowieść wyglądałaby dziś? W sądzie każdy ma prawo domagać się zadośćuczynienia, każdy ma też prawo się bronić. W spektaklu naprzeciwko siebie stają trzy świnki i wilk, obie strony procesu mają swoje argumenty i powody, dla których zaistniała ta sytuacja. Kto tym razem będzie żył długo i szczęśliwie?

Całość spektaklu dzieje się podczas przewodu sądowego w bajkowej krainie. Sędzia Sowa musi rozstrzygnąć spór, w którym Wilk zostaje oskarżony przez Trzy Świnki o zniszczenie ich domów w celach konsumpcyjnych. W trakcie przewodu sądowego pojawiają się na scenie inne bajkowe postaci, jak Masza i Niedźwiedź czy Czerwony Kapturek. Składając po kolei historię w całość, okazuje się, że Wilk nie taki straszny jak go malują, i cała sprawa to jedno wielkie nieporozumienie związane z trudną sytuacją życiową Wilka. Spektakl nawiązuje do dziejącego się ówcześnie kryzysu emigracyjnego w Europie i stara się w zabawny sposób wpoić widzowi idee tolerancji i altruizmu.

Występują: Agata Kołodziejska, Alina Koźluk, Barbara Banasiewicz, Danuta Kiliszek, Jadwiga Kubinowska – Lis, Maria Pyszel, Wiesława Rzymczyk, Zofia Michalewicz, Bronisława Filipczyk, Łucja Czarnacka
Reżyseria: Jennifer Crissey we współpracy z Danielem Jacewiczem
Muzyka: Daniel Jacewicz, Oliwer Szałagan, Wojciech Rosiński, Piotr Śniegula
Gościnnie: Julia Kwietniak, Adam Rosiński
Data premiery: kwiecień 2018
Zdjęcia:


BramaLAB: Szajbuski – "Bójcie się nas"

Ile było udanych rewolucji w naszym kraju? Raczej nie wiele. Więc może lepiej wykąpmy się w morzu z domieszką ropy, ochłońmy i korzystajmy z globalnego ocieplenia. Relaks, chill i aperol z ziomkami. A idealizm czasem będzie gryzł jak sweter.

BramaLAB: Szajbuski, to pięcioosobowa grupa aktorów, która do 2021 r. tworzyła trzon warsztatowej grupy młodzieżowej Teatru Brama. Jak sami mówią, nigdy wprost nie odpowiedzieli sobie o czym właściwie jest ten spektakl. Poszukiwania zaczęli od subkultury punków, buntu przeciwko systemowi, umiłowania anarchii i poszukiwaniu wolności. Młodzi ludzie, poszukujący wartości, odpowiedzi na to, czego tak naprawdę chcą, co jest dla nich ważne i co ich tak naprawdę obchodzi. Wciąż szukają, bo jak sami mówią są młodzi i mają nadzieję, że zdążą to wszystko odnaleźć.

„To nie będzie spektakl w stylu ej, wy ludzie psy, róbmy dym wyjdźmy na ulicę i krzyczmy hasła wulgarne.
Ale bójcie się nas.
Chociaż może wcale nie trzeba?”

W spektaklu zostały wykorzystane: Malaria! „Kaltes Klares Wasser”, Stanisław Wyspiański „Wyzwolenie”, Lao Che „Bajka o Misiu (tom I)”, Allen Ginsberg „On the Cremation of Chogyam Trungpa, Vidyadhara”, Ani Difranco „Self Evident” oraz teksty własne.

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Reżyseria światła: Wojciech Rosiński
Obsada: Julka Kwietniak, Maria Magdalena Kontroniewicz, Michał Szarkiewicz, Noemi Wrzos, Wiktoria Gajewska
Premiera: październik 2021


Exit

Exit to pierwszy autorski spektakl grupy dorosłych Teatru Brama, powstały w wyniku warsztatów prowadzonych w Bramie przez Anastasiię Miedviedievę oraz Lesję Szulc. Praca nad spektaklem dała dorosłym możliwość zdystansowania się od codziennego życia, od domu, pracy, dzieci. Warsztaty, próby i grania spektaklu dały im ukojenie, był to moment refleksji i przemyśleń, moment wejścia w głąb siebie. Grupa dorosłych w spektaklu porusza ważne dla nich kwestie, m.in. to, że ich codzienność jest zdominowana zobowiązaniami, obowiązkami i rutyną. W wiecznym pędzie za coraz szybciej uciekającym życiem, w ślepej uliczce spotykała się grupa bliskich sobie nieznajomych. Zapominają o z góry przegranym wyścigu, spotykają swoje niespełnione marzenia, odpuszczone ideały, stają twarzą w twarz z samymi sobą i sobą nawzajem. Przyzwyczajeni do sytuacji „bez wyjścia”, szukają odwagi, by wsłuchać się w swoje ukryte pragnienia i wierzyć w cuda. EXIT jest zawsze. EXIT jest wszędzie.

Reżyseria: Anastasiia Miedviedieva, Lesja Szulc
Obsada: Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Staszczyszyn, Anna Szczerba, Tadeusz Mil, Grzegorz Rutkowski, Łukasz Tunkiewicz.
Data premiery: luty 2019
Zdjęcia: Antia Gonzales Alvarez


Lysistrata

„Lysistrata” to projekt prowadzony przez wolontariuszy. Aktorkami zostały nieustraszone kobiety z Teatru Index, pracujące pod okiem Jennifer Crissey. Projekt pierwotnie planowany był jako spektakl teatralny, jednak z powodu pandemii został przekształcony w film krótkometrażowy. „Lysistrata” to starożytna grecka komedia autorstwa Arystofanesa. Jest to komiczna opowieść o niezwykłej misji kobiet polegającej na zakończeniu wojny peloponeskiej między greckimi miastami, poprzez odmowę wszystkim mężczyznom tego kraju jakichkolwiek aktywności seksualnych.

Realizacja: Benjamin Gula, Fjorida Cenaj, Sofia Demerdesli, Gizem Ecer, Julia Hałas, Jennifer Crissey
Zdjęcia:


Inne przykłady BramaLAB

Hot 16 Challenge

Legenda o Goleniowie

Murale w Goleniowie

Projekt w szkole

Mural w szkole