Ładowanie...

Brama Lab

O NAS / BRAMALAB

BramaLAB

BramaLAB to laboratorium artystyczne, w ramach którego powstają przedstawienia teatralne, muzyczne, eksperymenty, projekty poszukujące i edukacyjne. Działania Brama LAB to inicjatywy członków grup warsztatowych, wolontariuszy lub przyjaciół Bramy. W takim modelu nie ma jednego szefa, bo szefem staje się ten, kto w danym projekcie pełni rolę lidera, często ten, od którego wyszła inicjatywa działania. W tej strukturze „decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie” lub jest to zwyczajnie działanie grupowe gdzie każdy jest na równej pozycji. Jest to przestrzeń artystyczna o charakterze demokratycznym artystów pracujących w poczuciu zwykłej przynależności i identyfikacji. BramaLAB to także projekty wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, między innymi koncerty, parady, spektakle czy akcje performatywne na ulicach miasta.

Kto się boi wilka

Spektakl został zainspirowany bajką, każdy zna bajkę o trzech świnkach i wilku. Czy ktoś jednak zastanawiał się, jak ta opowieść wyglądałaby dziś? W sądzie każdy ma prawo domagać się zadośćuczynienia, każdy ma też prawo się bronić. W spektaklu naprzeciwko siebie stają trzy świnki i wilk, obie strony procesu mają swoje argumenty i powody, dla których zaistniała ta sytuacja. Kto tym razem będzie żył długo i szczęśliwie?

Całość spektaklu dzieje się podczas przewodu sądowego w bajkowej krainie. Sędzia Sowa musi rozstrzygnąć spór, w którym Wilk zostaje oskarżony przez Trzy Świnki o zniszczenie ich domów w celach konsumpcyjnych. W trakcie przewodu sądowego pojawiają się na scenie inne bajkowe postaci, jak Masza i Niedźwiedź czy Czerwony Kapturek. Składając po kolei historię w całość, okazuje się, że Wilk nie taki straszny jak go malują, i cała sprawa to jedno wielkie nieporozumienie związane z trudną sytuacją życiową Wilka. Spektakl nawiązuje do dziejącego się ówcześnie kryzysu emigracyjnego w Europie i stara się w zabawny sposób wpoić widzowi idee tolerancji i altruizmu.

Występują: Agata Kołodziejska, Alina Koźluk, Barbara Banasiewicz, Danuta Kiliszek, Jadwiga Kubinowska – Lis, Maria Pyszel, Wiesława Rzymczyk, Zofia Michalewicz, Bronisława Filipczyk, Łucja Czarnacka
Reżyseria: Jennifer Crissey we współpracy z Danielem Jacewiczem
Muzyka: Daniel Jacewicz, Oliwer Szałagan, Wojciech Rosiński, Piotr Śniegula
Gościnnie: Julia Kwietniak, Adam Rosiński
Data premiery: kwiecień 2018
Zdjęcia:


Exit

Exit to pierwszy autorski spektakl grupy dorosłych Teatru Brama, powstały w wyniku warsztatów prowadzonych w Bramie przez Anastasiię Miedviedievę oraz Lesję Szulc. Praca nad spektaklem dała dorosłym możliwość zdystansowania się od codziennego życia, od domu, pracy, dzieci. Warsztaty, próby i grania spektaklu dały im ukojenie, był to moment refleksji i przemyśleń, moment wejścia w głąb siebie. Grupa dorosłych w spektaklu porusza ważne dla nich kwestie, m.in. to, że ich codzienność jest zdominowana zobowiązaniami, obowiązkami i rutyną. W wiecznym pędzie za coraz szybciej uciekającym życiem, w ślepej uliczce spotykała się grupa bliskich sobie nieznajomych. Zapominają o z góry przegranym wyścigu, spotykają swoje niespełnione marzenia, odpuszczone ideały, stają twarzą w twarz z samymi sobą i sobą nawzajem. Przyzwyczajeni do sytuacji „bez wyjścia”, szukają odwagi, by wsłuchać się w swoje ukryte pragnienia i wierzyć w cuda. EXIT jest zawsze. EXIT jest wszędzie.

Reżyseria: Anastasiia Miedviedieva, Lesja Szulc
Obsada: Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Staszczyszyn, Anna Szczerba, Tadeusz Mil, Grzegorz Rutkowski, Łukasz Tunkiewicz.
Data premiery: luty 2019
Zdjęcia: Antia Gonzales Alvarez


Lysistrata

„Lysistrata” to projekt prowadzony przez wolontariuszy. Aktorkami zostały nieustraszone kobiety z Teatru Index, pracujące pod okiem Jennifer Crissey. Projekt pierwotnie planowany był jako spektakl teatralny, jednak z powodu pandemii został przekształcony w film krótkometrażowy. „Lysistrata” to starożytna grecka komedia autorstwa Arystofanesa. Jest to komiczna opowieść o niezwykłej misji kobiet polegającej na zakończeniu wojny peloponeskiej między greckimi miastami, poprzez odmowę wszystkim mężczyznom tego kraju jakichkolwiek aktywności seksualnych.

Realizacja: Benjamin Gula, Fjorida Cenaj, Sofia Demerdesli, Gizem Ecer, Julia Hałas, Jennifer Crissey
Zdjęcia:


Inne przykłady BramaLAB

Hot 16 Challenge

Legenda o Goleniowie

Murale w Goleniowie

Projekt w szkole

Mural w szkole