Ładowanie...

2000

1996-2020

Rok 2000

Premiera Zabawy

Premiera Zabawy, będąca siódmą premierą Teatru Brama, odbyła się 14 kwietnia 2000 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu (Goleniowski Dom Kultury). W pierwszym składzie występowali: Michał Wąż, Marek Kościółek oraz Paweł Danilewicz. Zabawa Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych przygód parobków, którzy wdarli się do świetlicy, gdzie spodziewali się zastać potencjalną zabawę. Świetlica jednak jest pusta, a jako że bohaterowie nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności, frustracje i agresję. W programie spektaklu znalazło się podziękowanie od Daniela Jacewicza dla aktorów – za zaangażowanie, które, jak sam to ujął, przerosło jego oczekiwania. Spektakl został nagrodzony na Rejonowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Nowogardzie, Zachodniopomorskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Świdwinie, a także III Nagrodę na Festiwalu Teatrów Studenckich „Proscenium”, organizowanym w Teatrze STU w Krakowie. Zabawa jest najdłużej granym spektaklem Teatru Brama. W 2010 r. zmienił się skład zespołu – Michała Węża zastąpił Maciej Ratajczyk. W spektaklu grali także gościnnie Mariusz Tarnożek, Hubert Biczkowski, Stefan Królczyński i Krzysztof Gmiter. Zabawa zawsze wywoływała poruszenie ekspresją aktorów. Opisywana bywała tak: „męska szatnia po wuefie”, „chłopaki są na dragach”, „totalny odlot”, „bałem się o własne życie”…
Spektakl bywa wciąż grany, a jego przebieg w dużej mierze zależy od miejsca prezentacji, co daje każdorazowo unikalne doznania. W trakcie pokazów działy się różne rzeczy – elementy scenografii były roztrzaskiwane w drobny mak, Marek Kościółek podczas jednego z pokazów wybił bark… Choć dziś Paweł i Marek mają po czterdziestce, na scenie niezmiennie dają z siebie dwieście procent energii i młodzieńczego żywiołu.

Data pierwszego pokazu: 14.04.2000
Data ostatniego pokazu: 06.10.2018
Ilość pokazów: 81

II BRAMAT

15 – 17 września 2000 r. Drugie Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT budowane były z rozmachem. Na widowni, a także na scenie, pojawiały się tłumy ludzi. Do Goleniowa przyjechały teatry z Krakowa, Legionowa, Sanoka, Poznania, Ostrołęki, Gryfina, Binina. Specjalnymi gośćmi byli Arkadiusz Buszko oraz Jan Peszek. Część wydarzeń zorganizowano w plenerze, przez co były bardziej dostępne dla mieszkańców. BRAMAT stał się spotkaniem mieszkańców z teatrem, czymś dla nich zupełnie nowym, świeżym. Festiwal nie był tylko cyklem wydarzeń artystycznych, ale również przestrzenią spotkania, rozmowy i integracji mieszkańców. Rozmowy przy ognisku toczyły się do samego rana. O goleniowskiej publiczności wspomniał Jan Peszek: Publiczność w Goleniowie reagowała żywo, była inteligentna, błyskotliwa, fantastyczna. Zdarzało mi się grać w ośrodkach wielkomiejskich i tam reakcje publiczności były niekiedy znacznie bardziej prowincjonalne, niż w takich miejscach, jak Goleniów. W garderobie na ścianie Jan Peszek napisał dedykację: „Bramo, krystalizuj się”. Ściana podczas remontu została zasłonięta, przykrywając napis – może przyjdzie dzień, gdy odsłoni się na nowo.

Statystyki:
Wydarzenia: 39, z czego:
Spektakle: Zabawa – 26, Żołnierz Królowej Madagaskaru – 2, Inne – 3
Koncerty: Wieczór piosenki aktorskiej – 1
Inne wydarzenia: 7