Ładowanie...

2022

1996-2020

Rok 2022

Rampa

Większość roku 2020 upłynęła pod znakiem przeprowadzki do nowej siedziby – odnowionej rampy magazynowej przy dworcu kolejowym w Goleniowie. Remont zaczął się w październiku 2019 roku, a obiekt miał być planowo oddany pod koniec września 2020. W związku z przystosowaniem Rampy do stworzenia nowoczesnego obiektu widowiskowego Gmina Goleniów zdobyła fundusze z Regionalnego Funduszu Operacyjnego, natomiast Teatr Brama pod egidą Goleniowskiego Domu Kultury przygotował projekt RegioActive, ufundowany z programu Interreg V a. Rampa nie miała być domem jedynie dla Bramy – technicznie obiekt należy do Goleniowskiego Domu Kultury, wydarzenia tam będą też odbywać się pod egidą goleniowskiej biblioteki (która, odkąd dyrektoruje jej Anita Jurewicz, organizuje spektakle, koncerty i spotkania autorskie ze sławnymi Polakami) oraz Stowarzyszenia Rock Hard Ride Free (grupy fanów ciężkich brzmień, którzy to planują zapraszać do obiektu zespoły rockowe). Ponadto, w starej wieży ciśnień obok dworca nazwanej „Twierdza Design” znajdzie się goleniowski hufiec ZHP, biuro wspomnianego wcześniej stowarzyszenia Rock Hard Ride Free, archiwum Teatru Brama oraz studio nagraniowe. Obiekt został zaplanowany pod rozwiązanie obecnych uniedogodnień Teatru w prowadzeniu działalności – dwie sale (treningowa i teatralna), przestrzeń biurowa dająca miejsce do pracy przy komputerach (zamiast ciśnięcia się w przerobionej na biuro malutkiej garderobie czy kanapach w głównym biurze), przestrzeń magazynowa (do tej pory kostiumy i rekwizyty jeździły po wolnych przestrzeniach w całym Goleniowie) i całkowicie nowe zaplecze sprzętowe, przygotowane pod bardziej skomplikowane technicznie pokazy. Mimo wielu bolączek, które wynikły w czasie remontu, wszystkie problemy zostały rozwiązane i drużyna z niecierpliwością oczekiwała na nowy dom, który zresztą bardzo dobrze znała z poprzednich lat.

Pandemia

W marcu 2020 do Polski dotarła epidemia COVID-19. Polski rząd zareagował natychmiastowo i wprowadził prawie całkowity lockdown, co pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, jednak duża w tym zasługa samych Polaków, którzy ograniczyli kontakty osobiste do minimum i zwyczajnie siedzieli w domach. Teatr Brama również zamknął swoje podwoje na dwa miesiące, jednak praca dalej trwała – poza regularnymi spotkaniami online i pracą przy projektach, brak wydarzeń kulturalnych pozwolił na odrobienie wszystkich mniejszych prac, które były odkładane „na później” – zaczęła się praca nad reorganizacją archiwum, rozpoczęto myślenie nad zdalną prezentacją dorobku artystycznego Bramy i odpowiednią jego rejestracją oraz bardziej dogłębnie przeanalizowane zostały działania związane z otwarciem Rampy w listopadzie 2020, natomiast wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności razem z Jennifer Crissey stworzyły mały instagramowy projekt „Touching Times”. Oprócz tego, był to też czas na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Pod koniec lockdownu członkowie Teatru wybrali się również na kilka wycieczek rowerowych po okolicznych miejscowościach, co prawdopodobnie nie zdarzyłoby się w zwykłym natłoku terminów pokazów i wydarzeń.

Archiwum

Praca nad archiwum Teatru zaczęła się w jeszcze w styczniu, kiedy pojawił się pomysł na uporządkowanie prawie dwudziestopięcioletniej historii – wszystko, co było w papierowej kronice zostało spisane, został stworzony nowy system archiwizacji (przy pomocy doświadczonych archiwistów teatru z Instytutu Teatralnego w Warszawie), pozbierane i uporządkowane zostały pliki z kilku przenośnych dysków, stare zdjęcia zostały zeskanowane, „żółty zeszyt”, czyli dziennik spektakli prowadzony przez Daniela od roku 1996 został przepisany w całości do arkusza kalkulacyjnego. Dodatkowo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystartowało z nowym programem „Kultura w sieci”, do którego Teatr Brama postanowił wystartować z aktualnym problemem – jak prowadzić działalność kulturalną online oraz jak archiwizować działalność instytucji kulturalnych. Wcześniejsza współpraca z Instytutem Teatralnym zaowocowała pomysłem na serię szkoleń online dla artystów i grup artystycznych. Dodatkowo, z tego samego projektu Teatr Brama pozyskał fundusze na nową stronę internetową (której część obecnie przeglądacie) oraz własny serwer na pliki, co ułatwiło by pracę zarówno w nowej siedzibie, jak i zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. Ta Aleja Pamięci, którą właśnie czytacie, była jeszcze jednym pomysłem, który wyrósł z pracy przy archiwum – jak w przystępny sposób zaprezentować wszystkie te rzeczy, które kilkanaście osób ze wspólną wizją, pasją do tworzenia i miłością może osiągnąć, jeżeli włożą w nie całe swoje serce i umysł.

RegioActive

Projekt RegioActive to kontynuacja partnerstwa z niemieckim Schloss Broelin, z którymi Brama współpracuje od piętnastu lat. Głównym zamysłem projektu są działania podobne do tych, które Teatr prowadził w ramach CARAVAN NEXT – współpraca z lokalnymi społecznościami, rozszerzonymi o kontekst transgraniczny. Zaangażowani do projektu artyści, po sześciu z Polski i Niemiec, dostają pod swoją opiekę grupy z Pomorza Zachodniego (Polacy) oraz Meklemburgii i Pomorza Przedniego (Niemcy) i pracują z nimi nad wydarzeniami artystycznymi w dowolnej formie – może to być teatr, taniec, muzyka, sztuki wizualne czy plastyczne, wszystko zależnie od chęci grupy i prowadzących grupę mentorów. Ponadto grupy mają utworzyć „tandemy”, gdzie każda grupa z Polski będzie miała partnerską grupę z Niemiec i razem mają stworzyć małe festiwale artystyczne, gdzie zaprezentują stworzone podczas pracy warsztatowej dzieła. Finałem projektu mają być dwa duże festiwale w Goleniowie i Broelinie, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie grupy i ich pracę. Drugą częścią projektu są inwestycje – Broelin planuje naprawę dachu w jednej ze stodół z kompleksie dworskim, gdzie ma swoją siedzibę, a Brama doposaży Rampę o sprzęt, którego zabrakło w projekcie Gminy Goleniów do RPO. Dodatkowo, Brama wpadła na pomysł stworzenia „Mobilnych Kontenerów Kultury”, które mają służyć jako polowe pracownie artystyczne w czasie działań projektowych.

Ścieżka Edukacji Teatralnej SET 3.0 – Festiwal Łaknienia i Bramat w ramach otwarcia nowego miejsca kultury

Ścieżka Edukacji Teatralnej SET 3.0 – Festiwal Łaknienia i Bramat w ramach otwarcia nowego miejsca kultury – jest już kolejnym projektem edukacyjno-kulturalnym, realizowanym w ramach programu Edukacja kulturalna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przede wszystkim angażuje mieszkańców Goleniowa do aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta, zachęca ich do podejmowania oddolnych inicjatyw i uwrażliwia na kulturę i sztukę. Na zadanie składają się dwa główne elementy – realizacja Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat oraz Festiwalu Teatralnego Łaknienia. Uczestnicy projektu biorą udział w wydarzeniach nie tylko jako widzowie, ale są również zaproszeni do pracy organizacyjnej. Dzięki temu mają szansę zdobyć doświadczenie w zakresie pracy technicznej, logistycznej czy promocyjnej.

W tym roku obydwa festiwale stanowiły część otwarcia nowego, kulturotwórczego miejsca w Goleniowie – Rampy Kultura. Ze względu na wprowadzone ograniczenia związane z pandemią forma projektu została zmodyfikowana – wydarzenia odbyły się w formie on-line w grudniu 2020 roku. W ramach projektu zaprezentowane zostały wydarzenia teatralne oraz muzyczne o wysokiej jakości artystycznej.

Otwarcie nowej siedziby Teatru Brama – „Rampa Kultura” w ramach Festiwali Bramat i Łaknienia

Otwarcie nowej siedziby Teatru Brama – „Rampa Kultura” w ramach Festiwali Bramat i Łaknienia – to projekt realizowany w ramach zadania publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Celem projektu było zrealizowanie wydarzeń kulturalnych będących elementem Goleniowskich Spotkań Teatralnych Bramat oraz Festiwalu Teatralnego Łaknienia. Realizacja projektu dała szansę na zwiększenie jakości festiwali oraz kreowanie wspólnoty lokalnej nastawionej na pielęgnację tradycji, kultury i budowanie jej w szerszym zakresie. Projekt miał zdecydowany wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, a tym samym stworzył okazję do odbioru niedostępnych często treści. Z poprzednich edycji i dużej frekwencji jaka zawsze towarzyszyła wydarzeniom wiemy, że takie zapotrzebowanie jest ogromne. Ze względu na ograniczenia związane z panującą w tym czasie pandemią COVID-19, wszystkie działania zostały przeniesione do sieci. Udostępnione zostały na platformie YouTube, tak by dostępne były dla szerokiego grona odbiorców. Część wydarzeń realizowanych w ramach zadania została umieszczona na stałe na platformie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.
Jak? Dla kogo? Po co? Edukacja w zakresie tworzenia online

Jak? Dla kogo? Po co? Edukacja w zakresie tworzenia online – to projekt będący wynikiem potrzeby zdobycia wiedzy z zakresu tworzenia online oraz archiwizacji. Kiedy działalność kulturalna została zachwiana przez pandemię, możliwości spotkania ograniczyły się jedynie do kontaktu wirtualnego. Wówczas odkryliśmy (jak zapewne wiele teatrów), że nie posiadamy kompetencji, materiałów ani możliwości technicznych, by w należytej jakości komunikować się z naszymi widzami. Postanowiliśmy więc znaleźć odpowiedzi, poszukać pomocy i zainspirować się pracą ludzi o wielkim doświadczeniu. Ważnym elementem okazał się także rozwój umiejętności w zakresie prowadzenia archiwum teatru. Bazując na swoim przykładzie oraz innych, zaprzyjaźnionych teatrów odkryliśmy, że prowadzenie dokumentacji jest często zaniedbanym elementem. W ramach projektu odbył się cykl szkoleń skierowany do pracowników i animatorów kultury, twórców oraz artystów zainteresowanych tworzeniem wartościowych treści w sieci. Nagrania ze szkoleń oraz spotkań są zamieszczone na platformie YouTube. Poprzez realizację projektu chcemy zwrócić uwagę twórców oraz artystów na jakość tworzonych i udostępnianych przez nich materiałów w sieci oraz zachęcić ich do prowadzenia profesjonalnych platform związanych z ich działalnością kulturalną. Teatr Brama w ramach projektu stworzył nową stronę internetową oraz archiwum on-line, po wcześniejszym rozpoznaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

YouTube – Webinary

ETNO Pomorze Zachodnie – W poszukiwaniu muzycznej tożsamości Regionu Pomorza Zachodniego

ETNO Pomorze Zachodnie – W poszukiwaniu muzycznej tożsamości Regionu Pomorza Zachodniego – to projekt prowadzony przez Kapelę Teatru Brama, która podjęła próbę odszukania zapomnianych śladów muzycznych na ziemiach Pomorza Zachodniego. Obecnie Kapela pracuje nad repertuarem, który czerpie inspiracje z muzyki wykonywanej przez orkiestrę z Bolechowa działającej w tej wsi od lat 50-tych. Muzycy skupiają się na odnalezieniu nowego, autorskiego brzmienia, jednocześnie oddając hołd lokalnemu dorobkowi. Powstała muzyka będzie oczywiście porywać do tańca, a sam materiał będzie stanowić ważny punkt w dziedzictwie Pomorza Zachodniego, bowiem województwo zachodniopomorskie od czasów przesiedleń zmaga się z osadzaniem własnych tradycji. Cały proces jest wspierany przez Jacka Hałasa – pieśniarza, muzyka, tancerza i plastyka, który dzieli się swoim doświadczeniem i pomysłami. Przygotowany materiał może okazać się istotnym elementem w myśleniu o tradycji Regionu, który ze względu na historię nie ma głęboko osadzonej tradycji w mentalności mieszkańców. Efekt końcowy projektu, w postaci koncertu on-line, został zaprezentowany 31.12.2020 r. na platformie YouTube. Koncert jest dostępny do obejrzenia.

YouTube – Koncert Kapeli Teatru Brama „Dźwięki Odnalezione”