Ładowanie...

2004

1996-2020

Rok 2004

Niedobre oblicza

„Premiera spektaklu odbyła się 3 września 2004, był to spektakl inspirowany Historią Witolda Gombrowicza. „Niedobre oblicza były spektaklem, który niejako wyniknął z niepokornej młodzieńczej energii aktorów. Słowami Gombrowicza, parodystycznymi zbiorowymi scenkami rodzinnymi, groteskowym przerysowaniem postaci, ale też za pomocą – coraz ważniejszej dla Bramy, niosącej wzruszenie – pieśni opowiadali tak naprawdę o sobie: o swoim czasie, swoich problemach, swoich relacjach z otaczającą ich rzeczywistością. W sposób prześmiewczy, niejednoznaczny i bolesny rozliczali się ze swoimi rodzicami, szkołą, systemem, w którym trudno im było się odnaleźć, a w który, w ich odczuciu, byli nieustannie wtłaczani. Konfrontowali się w ten sposób także ze sobą(…) Właśnie dzięki pracy z tymi ludźmi przy spektaklu Daniel zaczynał rozumieć, że jeśli chce robić teatr, poprzez który – jak przeczuwał – może opowiedzieć coś prawdziwego, to musi czerpać przede wszystkim z ludzi: dawać im przestrzeń do tego, żeby mogli mówić sobą i o sobie, żeby scena była dla nich miejscem spotykania siebie w wielu wymiarach(…) Niedobre oblicza to spektakl o ludziach młodych, dla młodych i zrobiony przez młodych. Świadczyła o tym zarówno ekspresyjność aktorów, jak i podjęty w sztuce temat. To dość humorystyczna opowieść i całkiem ciekawie, dynamicznie opowiedziana opowieść o dojrzewaniu i o indywidualności, wpisująca się w nurt sztuki zaangażowanej społeczno-politycznie.” (Marta Poniatowska, Droga Bramy, s. 112-114)

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Obsada: Diana Doszczeczko, Anna Drobna, Hubert Biczkowski, Paweł Ossoliński
Data pierwszego pokazu: 28.04.2004
Data ostatniego pokazu: 09.12.2005
Ilość pokazów: 21

VI BRAMAT

W 2004 roku odbył się szósty z kolei BRAMAT, festiwal teatralny organizowany przez Teatr Brama. Przez tych kilka lat zmieniło się wszystko – od twórczej świadomości Daniela i jego aktorów, przez charakter ich działań, po zaangażowanie i utożsamienie z Bramą mieszkańców Goleniowa. W ramach BRAMATU odbyło się w sumie dwadzieścia siedem wydarzeń kulturalnych. Oprócz ośmiu spektakli konkursowych, wystąpili także liczną grupą „Przyjaciele na BRAMACIE”, goście festiwalu – Teatr Vorpommern z Greifswaldu, Atsushi Takenouchi i Hiroko Komiya z Japonii, a także grupy muzyczne. Kilkudniowe polsko-niemiecko-litewskie warsztaty zakończone pokazem plenerowym prowdził Arti Grabowski, Unia Teatr Niemożliwy pokazała poza konkursem nagrodzony wcześniej na szczecińskim Kontrapunkcie spektakl Opcje życia, odbyły się również projekcje filmów z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ta edycja sprawiła, że BRAMAT stał się rzeczywistym wydarzeniem artystycznym, nie tylko na skalę Goleniowa.

Statystyki:
Wydarzenia – 57, z czego:
Spektakle – 52, z czego: Zabawa – 3, Gaz – 10, Niedobre oblicza – 17, Zapiski Oficera Armii Czerwonej – 2, Przekleństwo – 20
Koncerty – 2,
Inne wydarzenia – 3