Ładowanie...

2019

1996-2020

Rok 2019

Moja gra

Każdy ma jakąś grę, zabawę, która go inspiruje. Monodram w wykonaniu Anastasii Miedviedievy jest słodko-gorzką grą z własnym życiem, postanowieniami i celami. Świadomość własnych problemów staje się faktem sztuki. Nabierzmy dystansu i zobaczmy swoje cudowne ułomności. Nasz raj nie musi być smutny. Nie wszystko musi być poważne. Każda gra ma swoje zasady. Jest tylko pusta przestrzeń i my, ci którzy grają. Warto zagrać, by zmienić perspektywę. Spektakl Moja gra jest autorską wypowiedzią, która w zabawny i lekki sposób opowiada o trudach wyborów. Jest to wyjątkowe i zwyczajne spotkanie reżysera i aktorki, spotkanie doświadczeń i wrażliwości dwójki ludzi. Moja gra to opowieść Nastii o niej samej, o tym, co ją cieszy i co boli, co lubi, a czego nie toleruje, o jej dzieciństwie, studiach teatralnych (pokazała publiczności dyplom), wędrówce po świecie, postanowieniach, marzeniach i dokonywanych wyborach. Całość z dystansem do siebie i swojej profesji. Były sceny wywołujące śmiech na sali i spontaniczne oklaski, ale były też momenty refleksyjne, a nawet łzy na twarzy aktorki, która w pewnym momencie poprosiła publiczność o składanie podpisów pod jej wnioskiem do Prezydenta RP o nadanie obywatelstwa polskiego. Że poprzez Goleniów związana jest z Polską, nie musiała nikogo przekonywać. Jej opowieść o sobie publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco. Spektakl wyreżyserował Daniel Jacewicz.
Obsada: Nastia Miedviedieva
Reżyseria: Daniel Jacewicz

Data pierwszego pokazu: 12.01.2019
Data ostatniego pokazu: 28.09.2019
Ilość pokazów: 6

Exit

Exit to pierwszy autorski spektakl grupy dorosłych Teatru Brama, powstały w wyniku warsztatów prowadzonych w Bramie przez Anastasiię Miedviedievę oraz Lesję Szulc. Praca nad spektaklem dała dorosłym możliwość zdystansowania się od codziennego życia, od domu, pracy, dzieci. Warsztaty, próby i grania spektaklu dały im ukojenie, był to moment refleksji i przemyśleń, moment wejścia w głąb siebie. Grupa dorosłych w spektaklu porusza ważne dla nich kwestie, m.in. to, że ich codzienność jest zdominowana zobowiązaniami, obowiązkami i rutyną. W wiecznym pędzie za coraz szybciej uciekającym życiem, w ślepej uliczce spotykała się grupa bliskich sobie nieznajomych. Zapominają o z góry przegranym wyścigu, spotykają swoje niespełnione marzenia, odpuszczone ideały, stają twarzą w twarz z samymi sobą i sobą nawzajem. Przyzwyczajeni do sytuacji „bez wyjścia”, szukają odwagi, by wsłuchać się w swoje ukryte pragnienia i wierzyć w cuda. EXIT jest zawsze. EXIT jest wszędzie.
Reżyseria: Anastasiia Miedviedieva, Lesja Szulc
Obsada: Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Staszczyszyn, Anna Szczerba, Tadeusz Mil, Grzegorz Rutkowski, Łukasz Tunkiewicz.

Data pierwszego pokazu: 23.02.2019
Data ostatniego pokazu: październik 2019
Ilość pokazów: 8

Positivo

Spektakl pt. Positivo to kolejny autorski spektakl Teatru Brama, inspirowany wcześniejszym przedstawieniem międzynarodowej grupy wolontariuszy Teatru Brama z 2017 roku pt. Psyrcle. Opis spektaklu: „Czy nękają Cię bóle głowy wywołane chronicznym stresem? Bóle dolnej części pleców? Walczysz z uzależnieniem? Chcesz rozwinąć zdolności zarządzania związkami emocjonalnie stabilnymi? Czy obawiasz się, że podświadome uczucie żalu, agresji i/lub wulgarne fantazje seksualne mogą bez Twojej wiedzy przejmować kontrolę nad Twoim życiem? Czy potrzebujesz pomocy w odkryciu i zbadaniu swoich głównych motywacji w bezpiecznym środowisku wolnym od szyderstw i wstydu? Wstyd nie pozwala na bycie sobą, tłumiony gniew czy łzy wylewają się bez kontroli. Dołączając do naszej grupy terapeutycznej nauczysz się zwalczania najgłębszych pragnień i potrzeb, wedle wskazanych norm i zasad społecznych. Uwaga! Uczestnictwo w spektaklu należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym”.
Występują: Jennifer Crissey, Bettina Harz, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan Reżyseria: Daniel Jacewicz
Muzyka: Jacek Gałkiewicz
Obsada oryginalna: Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Francesco Lucio Pileggi, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan

Data pierwszego pokazu: 29.03.2019
Data ostatniego pokazu: 29.11.2019
Ilość pokazów: 4
strona spektaklu

X Łaknienia

Każda edycja Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia jest inna, z roku na rok ewoluuje i zmienia się. W roku 2019 odbyły się spektakle konkursowe, warsztaty teatralne i muzyczne, trzy sety spotkań na tematy kulturowe, społeczne i polityczne podczas Strefy Kontaktu, noce pełne muzyki i ognia oraz szczerych dyskusji o teatrze prowadzonych przez świetnych jurorów. A to wszystko zostało stworzone i przemyślane przez młodych dla młodych. W X Łaknieniach wzięli udział: Teatr Planeta M, Teatr Poświęcony, Midraszowy Teatr Żydowski, Teatr Spotkań Wielu, Delta Theatre, Teatr im. Stefana Batorego, Teatr Tetraedr, Teatr Imponderabilia, Teatr Nieoetykietkowani, Tymczasowa Grupa Teatralna „Wypadek”, Teatr Martwej Wyobraźni, Teatr Wiatrak. Poza konkursem zagrał również Teatr Forma, który zdobył nagrodę główną w poprzedniej edycji. Każdego dnia Teatr Brama prezentował albo swój autorski spektakl, albo koncertował dla gości festiwalu. Nagrodę główną jury w składzie Ewa Zbroja, Iwona Woźniak i Katarzyna Knychalska zdobył Teatr im. Stefana Batorego za spektakl pt. 5 kobiet Boga. Były to cztery dni pełne wrażeń, emocji i wzruszeń.

XX Bramat

Po dwudziestu latach istnienia Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT, wydarzenie nabrało rangi święta miasta. W organizację festiwalu zaangażowana była cała Brama – dzieci, młodzież, wolontariusze EVS, dorośli i seniorzy. Dwudziesta edycja znów przywitała goleniowian wyśmienitymi propozycjami teatralnymi, nieoczywistą muzyką, dyskusjami i warsztatami w Strefie Kontaktu. Na cztery dni wspólnie z mieszkańcami stworzono magiczną przestrzeń, która nie miała nic wspólnego z codziennymi zmaganiami i pozwoliła ludziom pobyć razem w towarzystwie kultury, sztuki i istotnych tematów. Festiwal gościł przyjaciół z Polski i Europy oraz liczną reprezentację australijską z odwiedzonego rok wcześniej Lieder Theatre. Teatr Brama starał się jak najmocniej ugościć wszystkich przybyłych, każdego dnia proponując chociaż jedną prezentację swojego dorobku – muzyczną czy też teatralną.

IX EVS

BRAMAT od paru lat jest momentem zmian – po zakończeniu festiwalu aktorzy wracają do sali by tworzyć, pisane są projekty na następny rok oraz przyjeżdżają nowi ludzie na EVS. W roku 2019 program się zmienił – od teraz do projektu mogli być zapraszani ludzie z Polski. Brama przyjęła ponownie szóstkę wolontariuszy, z czego połowa była Polakami. Przyjechali Fjorida Cenaj i Sofia Demerdesli z Grecji, Gizem Ecer z Turcji oraz Weronika Więzowska, Benjamin Gula i Tomasz Mazur z Polski. Tomasz wyjechał po paru miesiącach, a na jego miejsce wskoczyła Julia Hałas, córka wieloletniego przyjaciela Bramy, Jacka Hałasa.

Medal od Ministra i Nagroda Radiowej „Trójki”

Daniel od ponad 25 lat był związany ze sceną, w międzyczasie stając się jednym z najważniejszych reżyserów nurtu offowego we współczesnej Polsce. W 2019 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, co było ważnym wyróżnieniem, biorąc pod uwagę profil działalności Bramy – lokalny, alternatywny i bliższy zwykłemu człowiekowi niż entuzjastom sztuki wysokiej. W tym samym roku Daniel otrzymał nagrodę od dziennikarzy Programu 3 Polskiego Radia – został on uznany „Kulturystą Roku”, głównie ze względu na rozmach Ludzkiej Mozaiki realizowanej rok wcześniej i całokształt działalności kulturowej, artystycznej i społecznej.

Statystyki:
Wydarzenia – 47, z czego:
Spektakle – 28, z czego: Ghost Dance -7, Moja gra – 6, Exit – 1, Positivo – 4, inne – 10
Koncerty – 12, z czego: Potańcówka – 6
Inne wydarzenia – 7