Ładowanie...

1996

1996-2020

Rok 1996

Spotkanie organizacyjne – założenie Teatru

Teatr Brama powstał niechcący. W roku 1996 siedemnastoletni Daniel Jacewicz był aktorem w teatrze „7” (późniejszy Teatr MEDA) w Szczecinie. Mimo jego umiejętności aktorskich (za swój występ na V Przeglądzie Krótkich Form Teatralnych w Szczecinie otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora), czuł, że bardziej niż występowanie w spektaklach pociąga go ich tworzenie. Znajoma pochodząca z Goleniowa opowiedziała mu o możliwości prowadzenia dziecięcej grupy teatralnej w Goleniowskim Domu Kultury. 14 września 1996 roku zostało zaplanowane spotkanie organizacyjne dla dziecięcej grupy teatralnej. Przygotowane zostały plakaty informujące o naborze… Zabrakło jednak na nich informacji o wieku uczestników, dla których zaplanowane były warsztaty. Na spotkaniu pojawiło się kilkanaście osób, głównie uczniowie goleniowskiego liceum. Mimo tego małego nieporozumienia, Daniel postanowił wziąć byka za rogi i pracować ze swoimi rówieśnikami, odpuszczając pomysł o grupie dziecięcej – tak powstała grupa teatralna Goleniowskiego Domu Kultury, która w ciągu najbliższych kilkunastu lat miała stać się jednym z najbardziej uznanych polskich teatrów niezależnych początków XXI wieku.

Spotkanie organizacyjne – założenie Teatru

Teatr Brama powstał niechcący. Nie był to jeszcze pełnowymiarowy spektakl nowopowstałej grupy teatralnej – ale z pewnością był to debiut młodych aktorów i pierwszy publiczny pokaz przed goleniowską publicznością. 8 listopada 1996 roku po niespełna dwumiesięcznej działalności grupy powstał sklecony w pośpiechu montaż poetycki, pokazany w zabytkowej gotyckiej Bramie Wolińskiej. Składały się nań wiersze członków grupy, teksty Strinberga, Witkacego, Bergmana oraz Baudelaire’a, a także fragmenty z programów Monty Pythona . Sala na czwartym piętrze była zapełniona widzami po brzegi.
Z perspektywy czasu widzę ogromne zagrożenie pożarowe. Pełno świec i dziesiątki worów liści rozsypanych po podłodze. Dziś nikt nie odważyłby się na takie ryzyko… Po zakończonym spektaklu liście godzinami sypały się z okien Bramy Wolińskiej. Nigdy więcej nie powróciliśmy do tego wydarzenia i tekstów, które były tam prezentowane. (Daniel Jacewicz, 07.08.2020)

Statystyki:
Wydarzenia: 1, z czego:
Spektakle: Zaduszki Gotyckie – 1