Loading...

2020

1996-2020

Rok 2020

Rampa

Większość roku 2020 upłynęła pod znakiem przeprowadzki do nowej siedziby – odnowionej rampy magazynowej przy dworcu kolejowym w Goleniowie. Remont zaczął się w październiku 2019 roku, a obiekt miał być planowo oddany pod koniec września 2020. W związku z przystosowaniem Rampy do stworzenia nowoczesnego obiektu widowiskowego Gmina Goleniów zdobyła fundusze z Regionalnego Funduszu Operacyjnego, natomiast Teatr Brama pod egidą Goleniowskiego Domu Kultury przygotował projekt RegioActive, ufundowany z programu Interreg V a. Rampa nie miała być domem jedynie dla Bramy – technicznie obiekt należy do Goleniowskiego Domu Kultury, wydarzenia tam będą też odbywać się pod egidą goleniowskiej biblioteki (która, odkąd dyrektoruje jej Anita Jurewicz, organizuje spektakle, koncerty i spotkania autorskie ze sławnymi Polakami) oraz Stowarzyszenia Rock Hard Ride Free (grupy fanów ciężkich brzmień, którzy to planują zapraszać do obiektu zespoły rockowe). Ponadto, w starej wieży ciśnień obok dworca nazwanej “Twierdza Design” znajdzie się goleniowski hufiec ZHP, biuro wspomnianego wcześniej stowarzyszenia Rock Hard Ride Free, archiwum Teatru Brama oraz studio nagraniowe. Obiekt został zaplanowany pod rozwiązanie obecnych uniedogodnień Teatru w prowadzeniu działalności – dwie sale (treningowa i teatralna), przestrzeń biurowa dająca miejsce do pracy przy komputerach (zamiast ciśnięcia się w przerobionej na biuro malutkiej garderobie czy kanapach w głównym biurze), przestrzeń magazynowa (do tej pory kostiumy i rekwizyty jeździły po wolnych przestrzeniach w całym Goleniowie) i całkowicie nowe zaplecze sprzętowe, przygotowane pod bardziej skomplikowane technicznie pokazy. Mimo wielu bolączek, które wynikły w czasie remontu, wszystkie problemy zostały rozwiązane i drużyna z niecierpliwością oczekiwała na nowy dom, który zresztą bardzo dobrze znała z poprzednich lat.

Pandemia

W marcu 2020 do Polski dotarła epidemia COVID-19. Polski rząd zareagował natychmiastowo i wprowadził prawie całkowity lockdown, co pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, jednak duża w tym zasługa samych Polaków, którzy ograniczyli kontakty osobiste do minimum i zwyczajnie siedzieli w domach. Teatr Brama również zamknął swoje podwoje na dwa miesiące, jednak praca dalej trwała – poza regularnymi spotkaniami online i pracą przy projektach, brak wydarzeń kulturalnych pozwolił na odrobienie wszystkich mniejszych prac, które były odkładane “na później” – zaczęła się praca nad reorganizacją archiwum, rozpoczęto myślenie nad zdalną prezentacją dorobku artystycznego Bramy i odpowiednią jego rejestracją oraz bardziej dogłębnie przeanalizowane zostały działania związane z otwarciem Rampy w listopadzie 2020, natomiast wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności razem z Jennifer Crissey stworzyły mały instagramowy projekt “Touching Times”. Oprócz tego, był to też czas na odpoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Pod koniec lockdownu członkowie Teatru wybrali się również na kilka wycieczek rowerowych po okolicznych miejscowościach, co prawdopodobnie nie zdarzyłoby się w zwykłym natłoku terminów pokazów i wydarzeń.

Archiwum

Praca nad archiwum Teatru zaczęła się w jeszcze w styczniu, kiedy pojawił się pomysł na uporządkowanie prawie dwudziestopięcioletniej historii – wszystko, co było w papierowej kronice zostało spisane, został stworzony nowy system archiwizacji (przy pomocy doświadczonych archiwistów teatru z Instytutu Teatralnego w Warszawie), pozbierane i uporządkowane zostały pliki z kilku przenośnych dysków, stare zdjęcia zostały zeskanowane, “żółty zeszyt”, czyli dziennik spektakli prowadzony przez Daniela od roku 1996 został przepisany w całości do arkusza kalkulacyjnego. Dodatkowo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystartowało z nowym programem “Kultura w sieci”, do którego Teatr Brama postanowił wystartować z aktualnym problemem – jak prowadzić działalność kulturalną online oraz jak archiwizować działalność instytucji kulturalnych. Wcześniejsza współpraca z Instytutem Teatralnym zaowocowała pomysłem na serię szkoleń online dla artystów i grup artystycznych. Dodatkowo, z tego samego projektu Teatr Brama pozyskał fundusze na nową stronę internetową (której część obecnie przeglądacie) oraz własny serwer na pliki, co ułatwiło by pracę zarówno w nowej siedzibie, jak i zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. Ta Aleja Pamięci, którą właśnie czytacie, była jeszcze jednym pomysłem, który wyrósł z pracy przy archiwum – jak w przystępny sposób zaprezentować wszystkie te rzeczy, które kilkanaście osób ze wspólną wizją, pasją do tworzenia i miłością może osiągnąć, jeżeli włożą w nie całe swoje serce i umysł.

RegioActive

Projekt RegioActive to kontynuacja partnerstwa z niemieckim Schloss Broelin, z którymi Brama współpracuje od piętnastu lat. Głównym zamysłem projektu są działania podobne do tych, które Teatr prowadził w ramach CARAVAN NEXT – współpraca z lokalnymi społecznościami, rozszerzonymi o kontekst transgraniczny. Zaangażowani do projektu artyści, po sześciu z Polski i Niemiec, dostają pod swoją opiekę grupy z Pomorza Zachodniego (Polacy) oraz Meklemburgii i Pomorza Przedniego (Niemcy) i pracują z nimi nad wydarzeniami artystycznymi w dowolnej formie – może to być teatr, taniec, muzyka, sztuki wizualne czy plastyczne, wszystko zależnie od chęci grupy i prowadzących grupę mentorów. Ponadto grupy mają utworzyć “tandemy”, gdzie każda grupa z Polski będzie miała partnerską grupę z Niemiec i razem mają stworzyć małe festiwale artystyczne, gdzie zaprezentują stworzone podczas pracy warsztatowej dzieła. Finałem projektu mają być dwa duże festiwale w Goleniowie i Broelinie, gdzie będzie można zobaczyć wszystkie grupy i ich pracę. Drugą częścią projektu są inwestycje – Broelin planuje naprawę dachu w jednej ze stodół z kompleksie dworskim, gdzie ma swoją siedzibę, a Brama doposaży Rampę o sprzęt, którego zabrakło w projekcie Gminy Goleniów do RPO. Dodatkowo, Brama wpadła na pomysł stworzenia “Mobilnych Kontenerów Kultury”, które mają służyć jako polowe pracownie artystyczne w czasie działań projektowych.