Loading...

2015

1996-2020

Rok 2015

Fakeryzm

Fakeryzm to kolejny spektakl powstały w wyniku pracy warsztatowej grupy młodzieżowej Teatru Brama. Premiera miała miejsce w marcu 2015 roku, spektakl był grany na wielu festiwalach teatralnych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Znów – spektakl o młodości wkraczającej w świat dorosłości. O nowych odpowiedzialnościach, które konfrontują się z beztroskim życiem. O co chodzi? Dlaczego się rozczarowujemy, gdy idealizujemy sobie świat i nagle sprawy zupełnie inaczej wyglądają? Czego uczymy się o samych sobie? Dlaczego łatwo nas ocenić, nie wiedząc nawet kim jesteśmy? Spektakl młodzieżowy był próbą odpowiedzi na te pytania i zmierzenia się z nimi. Spektakl mówił o sile do buntu. Na początku – buntu przeciw wszystkiemu, dla zasady. Później – wybiórczo, by w końcu poddać się ogólnie powszechnemu nurtowi. Niektórzy nigdy nie są w stanie zaakceptować głównego nurtu. Spektakl był też niejako o Goleniowie i relacji Daniela oraz grupy z tym miejscem. Spektakl dostał swoją “reedycję” podczas wyjazdu grupy Teatru Brama do Australii w roku 2018, stworzoną przy udziale tamtejszych aktorów. Reżyseria: Daniel Jacewicz

Obsada: Julia Kwietniak, Magda Piwowarska, Aleksandra Stanio, Bartek Mikuła, Adam Rosiński, Piotr Śnieguła, Aleksandra Ślusarczyk
Data pierwszego pokazu: 27.03.2015
Data ostatniego pokazu: 21.10.2018
Ilość pokazów: 23

VI Łaknienia

Od 9 do 12 kwietnia 2015 roku trwała szósta już edycja Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia, organizowanego przez Teatr Brama. Tradycyjnie, festiwal odbył się w formie konkursu, w ramach którego prezentowane były spektakle, koncerty oraz wykłady i dyskusje wraz z warsztatami teatralnymi. W tym roku wzięły w nim udział grupy młodzieżowe m.in. z Zielonej Góry, Bydgoszczy, Słupska i Wadowic. Teatr Brama jako organizator wystawił dwie sztuki pozakonkursowe. Na scenie można było również ujrzeć laureata pierwszych Łaknień, Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki. Główną nagrodę, po raz kolejny, otrzymała Grupa Teatralna Forma za spektakl Klisze – Cliche. Zespół Formy zdobył nie tylko uznanie jurorów, ale także największą sympatię widowni, zdobywając tym samym Nagrodę Publiczności.

XVI BRAMAT

W dniach 3-6 września 2015 roku odbył się szesnasty z kolei BRAMAT. Były to spektakle, koncerty, warsztaty, seminaria, wystawy, pokazy filmów. Przez poprzednie 15 lat BRAMAT zapewnił mieszkańcom wiele emocji, jako projekt wciąż ewoluujący, konsekwentnie poszerzający i pogłębiający swoje oddziaływanie. Jednym z gości BRAMATU był Przemysław Bluszcz, który wystąpił w monodramie pt. Samospalenie, opowiadającym historię śledztwa oficera Służb Bezpieczeństwa PRL w sprawie samospalenia Ryszarda Siwca w roku 1968 podczas ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. Wystąpili również: Teatr Scena C, Teatr Strefa Otwarta, Teatr From Poland w spektaklu Saksofonista, Fundacja ORBIS TERTIUS Trzeci Teatr, Teatr Sztuka Nowa oraz Arti Grabowski. W części muzycznej namieszał zdrowo zespół Shklo z Charkowa.

V EVS

W 2015 roku Teatr Brama realizował V edycję projektu EVS, w którym po raz pierwszy wzięło udział aż sześcioro młodych, uzdolnionych ludzi z różnych części Europy: Eduardo Gonzalez Camara oraz Adela Bertolo z Hiszpanii, Margarita Udovichenko i Yaroslav Voitenko z Ukrainy, Sopho Tskhvariashvili z Gruzji, oraz Iva Lulić z Chorwacji. Grupa oprócz przygotowania spektaklu Hair współpracowała również przy Ćwiczeniach w rozpaczy. Po projekcie Adela wróciła do Bramy na kilka miesięcy, by wspólnie pracować z ekipą Teatru przy programie Caravan Next, Margarita zamieszkała na stałe w Warszawie, a Eduardo po powrocie do Hiszpanii spotkał się raz jeszcze z Bramą na projekcie w Madrycie. Warto też nadmienić, że Eduardo i Margarita wspólnie przygotowali kilka filmów dokumentalnych pod tytułem Brama – doświadczenia i czas.

CARAVAN NEXT

“CARAVAN NEXT – Nakarmić przyszłość: Sztuka Zmienia Miasta” to europejski projekt współpracy na dużą skalę, gdzie partnerem wiodącym był Nordisk Teaterlaboratorium – Odin Teatret. Punktem wyjścia stał się wcześniejszy projekt pod nazwą “EU – CARAVAN – Artyści w drodze”, który zakończył się w 2014 roku. CARAVAN NEXT miał na celu “uruchomić” mieszkańców oraz lokalne społeczności, aby uświadomiły sobie wagę aktywnej roli obywatela w nawiązaniu do wyzwań, jakie nas czekają we wspólnej Europie, jak na przykład: równość płci, akceptacja innych kultur, ochrona środowiska, rola młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie. Dzięki strategii rozwoju widowni (ang. audience development) artyści i mieszkańcy wspólnie decydowali o tematach, wokół których poruszać się będą kulturalne wydarzenia projektu. Decyzje były podejmowane w trakcie rozmów oraz podczas głosowań w serwisach społecznościowych. Na przełomie marca i kwietnia 2015 roku partnerzy projektu otrzymali pozytywną odpowiedź dotyczącą projektu “CARAVAN NEXT – Nakarmić przyszłość. Sztuka zmienia miasta”. Projekt był jednym z 16 projektów, które Creative Europe wybrało spośród 127 aplikacji. Jest to największy projekt, jaki Teatr Brama realizował w historii. Jest to też jeden z większych realizowanych w Polsce. Motywuje nas to bardzo i wręcz zaprasza do zrealizowania wyjątkowego projektu. (Daniel Jacewicz) Rdzeniem projektu były wydarzenia teatralne w społecznościach lokalnych (ang. Social Community Theatre). Miasta i miasteczka stały się otwartą przestrzenią dla działań międzynarodowych artystów i społeczności lokalnych. Place i ulice miast gościły artystyczne wydarzenia na europejskim poziomie (poziom GLOCAL –global and local). Pod egidą projektu Teatr Brama występował w kilkunastu krajach Europy, z czego najważniejszym występem był udział w Holstebro Festuge 2017 organizowanym przez Odin Teatret. Projekt pozwolił również na nawiązanie wielu kontaktów (dzięki temu projektowi Brama odwiedziła Stany Zjednoczone w roku 2019), z czego zdecydowanie najważniejszym jest sam Odin Teatret – podczas gdy większość teatralnych partnerów wręcz deifikowała Eugenio Barbę i jego aktorów, Brama przyjęła postawę partnerską oraz przyjacielską i obecnie obie organizacje prowadzą pracę nad nowym wielkim europejskim projektem kulturalnym w duchu teatru społeczności lokalnej. Poza występami poza krajem Brama zorganizowała trzy czterodniowe festiwale sztuki społecznościowej z kilkoma partnerami z Polski oraz “Ludzką Mozaikę” – wielkie i śmiałe wydarzenie, które ściągnęło na 10 dni do Goleniowa prawie cały świat, by wspólnie świętować sztukę i ludzi – zarówno twórców, jak i widownię.

Druga Akademia Teatru Alternatywnego

Od września do grudnia 2015 roku odbywały się comiesięczne zjazdy w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie lub Teatrze Brama w Goleniowie. Na program zjazdów złożyły się: treningi, warsztaty teatralne i wokalne, praktyczne szkolenia, spotkania, prezentacje filmowe, wykłady, a także pokazy prac i spektakli. Każdy pięciodniowy zjazd, poświęcony za każdym razem odrębnemu zagadnieniu, był okazją do pracy z dwoma zespołami lub twórcami. Kulminantą projektu była Platforma Teatru Alternatywnego – przegląd teatralny, który uczestnicy ATA zorganizowali samodzielnie w sierpniu 2016 roku. Podczas ostatniej fazy projektu zrealizowano projekty dyplomowe, przygotowane pod opieką artystyczną tutorów wybranych spośród wykładowców Akademii – powstały częstokroć zauważone w środowisku dzieła. Rezultaty pracy zostały zaprezentowane w marcu 2017. Projekt wpisał się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Przed nami świat

Spektakl teatru Index, działającego w ramach goleniowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To była druga propozycja przygotowana przez teatr, w którym grają starsze osoby, a którym kieruje Daniel Jacewicz. Kto przyszedł na spektakl – nieźle się ubawił. Nawet młodzi widzowie. Przed nami świat nawiązywał do poprzedniej sztuki Okna. Jej bohaterki, które siedząc w oknach oceniały innych, za swoją postawę obrończyń moralności otrzymały nagrodę w postaci wycieczki do Nowego Jorku. Spektakl zaczyna się więc oficjalną wizytą w ministerstwie, kobiety odbierają nagrodę i ruszają w świat. No i się zaczyna… Kłopoty na lotnisku, obawy przed lataniem, a wreszcie techniczne kłopoty w samolocie i lądowanie w jednym z krajów arabskich, gdzie w oko starszym paniom wpada przystojny szejk. A wszystko to podane z humorem i świetnie przez aktorów “Indexu” zagrane.
Obsada: Barbara Banasiewicz, Łucja Czarnecka, Bronisława Filipczyk, Danuta Kiliszek, Agata Kołodziejska, Alina Koźluk, Jadwiga Kubinowska-Lis, Zofia Michalewicz, Elżbieta Mroczkowska, Jolanta Ochota, Piotr Ochota, Maria Pyszel, Wiesława Rzymczyk oraz gościnnie: Lidia Marchwińska, Ludmiła Ossolińska, Dorota Safiańska, Halina Szturo, Teresa Wrotnowska
Reżyseria: Daniel Jacewicz

Data pierwszego pokazu: 12.12.2015
Data ostatniego pokazu: 11.01.2016
Ilość pokazów: 3

Statystyki:
Wydarzenia – 58, z czego:
Spektakle – 53, z czego: Fale – 2, Cztery Kute Asy – 2, Okna – 1, Spowiedź masochisty – 8, Vova – 6, Poczekalnia – 3, Fakeryzm – 16, Przed nami świat – 2, inne – 13
Koncerty – 5