Loading...

2016

1996-2020

Rok 2016

Ćwiczenia w rozpaczy

Ćwiczenia w rozpaczy to wspólna produkcja Teatru Brama oraz Teatru A3 – Kolekcjonerzy Wzruszeń z Hajnówki. Spektakl taneczny powstał według scenariusza Dariusza Skibińskiego, aktora i dyrektora Teatru A3. Ćwiczenia w rozpaczy to sekwencje scen, w których ruch, momentami bardzo dynamiczny, łączy się z bezruchem, muzyka z ciszą, grupowe działania z samotnością, cielesność ze wstydliwością, radość ze smutkiem. Ten spektakl i praca nad nim wymagała od aktorów ogromnej kondycji fizycznej oraz dawała im dużą możliwość improwizacji. Przygotowania do spektaklu poprzedził kurs tango (który to taniec był bardzo ważny w tym spektaklu).
Wystąpili: Marion Brand, Jenny Crissey, Iva Lulić, Anastasiia Medviedieva, Sophio Tskhvariashvili, Margarita Udovichenko, Olesia Voitsekhovska, Patryk Bednarski, Eduardo Gonzalez Camara, Oleh Nesterov, Łukasz Skibiński, Yaroslav Voitenko, Stanislav Voitsekhovski.

Data pierwszego pokazu: 08.04.2016
Data ostatniego pokazu: 07.08.2016
Ilość pokazów: 6

VII Łaknienia

Od 9 do 12 kwietnia 2015 roku trwała szósta już edycja Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia, organizowanego przez Teatr Brama. Tradycyjnie, festiwal odbył się w formie konkursu, w ramach którego prezentowane były spektakle, koncerty oraz wykłady i dyskusje wraz z warsztatami teatralnymi. W tym roku wzięły w nim udział grupy młodzieżowe m.in. z Zielonej Góry, Bydgoszczy, Słupska i Wadowic. Teatr Brama jako organizator wystawił dwie sztuki pozakonkursowe. Na scenie można było również ujrzeć laureata pierwszych Łaknień, Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki. Główną nagrodę, po raz kolejny, otrzymała Grupa Teatralna Forma za spektakl Klisze – Cliche. Zespół Formy zdobył nie tylko uznanie jurorów, ale także największą sympatię widowni, zdobywając tym samym Nagrodę Publiczności.

XVI BRAMAT

W dniach 14 – 17 kwietnia 2016 roku odbyła się VII edycja Festiwalu Młodości Teatralnej Łaknienia. Były to cztery dni wypełnione spektaklami, koncertami, dyskusjami, warsztatami teatralnymi oraz kolorowymi wieczorami przy ognisku. Na otwarcie Festiwalu Teatr Brama premierowo zagrał spektakl pod tytułem Hair, przygotowany przez wolontariuszy EVS, natomiast ostatni dzień Festiwalu odbył się w Szczecinie, gdzie zostały zaprezentowane ostatnie spektakle oraz zostały ogłoszone wyniki przez jury, w składzie: Arti Grabowski, Anna Sadowska, Dariusz Skibiński, Marek Kościółek oraz Maria Borakovska. Teatry, które brały udział w konkursie to: Teatr im. Stefana Batorego, Teatr Próg Junior, Teatr Okoliczności, Grupa Teatralna “Zatrzymać obrotówkę”, Teatr Pomarańcze w uchu na Skarpie bez Kartki, Teatr Ruchu i Maski MASZKARON, Teatr Uhuru. Oprócz tego było wiele wydarzeń muzycznych m.in. Potańcówka Teatru Brama, Dom Tańca z Jackiem Hałasem oraz koncert grupy X7.

My od A do Z

W niedzielę 18 września 2016 roku odbyła się premiera autorskiego spektaklu Młodej Bramy, w którym zadają sobie ważne dla nich pytania: czym jest przyjaźń? Dlaczego tak łatwo nam ocenić innych, odrzucić czy rywalizować z nimi? Takich i wielu innych kwestii dotyka warsztatowa grupa prowadzona przez Anastasiię Miedviedievą i Oleha Nesterova. Młodzi zastanawiają się nad swoimi relacjami z rodzicami i rówieśnikami, poszukują pomysłu na siebie. Nie wiedzą, czy są jeszcze dziećmi, czy już nastolatkami. Pierwsze zakochana, nakazy i zakazy rodziców, odkrywanie świata – wszystko to skumulowane w ich głowach ma swoje odzwierciedlenie w tym spektaklu. Czasem opowiadane ironicznie i z dystansem, czasem z zupełną powagą i wrażliwością. Każdy bodziec jest dla członków Młodej Bramy bardzo ważny, a przeżycia, jakich doświadczyli przy pracy, pozwoliły im odkryć siebie i swoje miejsce w grupie.
Obsada: Alicja Kołpaczewska, Maja Szawioła, Wiktoria Gajewska, Olivier Brózda, Szymon Sybidło, Zuzanna Gulbinowicz, Radosław Piechowski, Amelia Stężalska, Maja Stawirej, Weronika Pniewska, Lena Kuca, Jakub Kuca
Reżyseria: Anastasiia Miedviedieva, pomoc reżyserska: Oleh Nesterov.

Data pierwszego pokazu: 24.06.2016
Data ostatniego pokazu: 18.09.2016
Ilość pokazów: 2

VI EVS

2016 rok przyniósł Bramie kolejną ekipę wolontariuszy spoza granic Rzeczpospolitej – w jej skład weszli Judith Ferreras oraz Paloma de la Fuente z Hiszpanii, Malik Meyer i Joshua Engel z Niemiec, Kimberling Longueira z Wenezueli oraz Nikon Miedviediev z Ukrainy. Grupa przygotowała spektakl Psyrcle reżyserowany przez Kimberling (według pomysłu Daniela), która współtworzyła również z ekipą Bramy spektakl Ghost Dance jako aktorka. Ludzie z tej grupy najliczniej wracają do Goleniowa – Paloma praktycznie co roku przyjeżdża na BRAMATY jako fotografka (obecnie mieszka w Berlinie), Malik brał udział w jednym z treningów w Strzelewie, Joshua pomagał jako technik teatralny na festiwalach, a Nikon został w Goleniowie i pracował z Bramą jako oświetleniowiec i aktor.

Nagroda Pro Arte

Dnia 28 czerwca 2016 roku, na wniosek Burmistrza Gminy Goleniów oraz Goleniowskiego Domu Kultury, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, po uwzględnieniu rekomendacji Dziennikarskiej Komisji Konkursowej, przyznał Danielowi Jacewiczowi Nagrodę “Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Daniel otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, cenny dorobek artystyczny, indywidualność, a także za działalność edukacyjną i zaangażowanie w twórczy rozwój młodych adeptów sztuki teatralnej. Nagrodę stanowiła statuetka “Pro Arte” dłuta Andrzeja Litwy oraz gratyfikacja finansowa.

Statystyki:
Wydarzenia – 59, z czego:
Spektakle – 43, z czego: Zabawa -3, Uczucie w dźwięku. Apoteoza – 1, Spowiedź masochisty – 2, Vova – 1, Fakeryzm – 4, Przed nami świat – 1, Ćwiczenia w rozpaczy – 5, My od A do Z – 2, inne – 24
Koncerty – 2
Inne wydarzenia – 14