Loading...

1999

1996-2020

Rok 1999

Próby – 09.01.1999

Historia tego spektaklu sięga roku 1997. W tamtym okresie Daniel występował w Teatrze MEDA w Szczecinie. W kwietniu, podczas festiwalu Kontrapunkt Bogusław Schaeffer pojawił się w Szczecinie, a że aktorzy MEDY pracowali wówczas nad jego Próbami właśnie, poprosili go o spotkanie, które zaowocowało kilkudniową wspólną pracą nad spektaklem w wynajętym przez Schaeffera pokoju hotelowym. Spektakl został zaprezentowany na Przeglądzie Krótkich Form Teatralnych i – w ramach nagrody – w października podczas festiwalu OKNO, organizowanego przez Teatr Kana.
Tam też Daniel Jacewicz poznał Zygmunta Duczyńskiego, ówczesnego lidera Teatru Kana. Spektakl w wydaniu Teatru Brama wyglądał inaczej niż wersja, którą Daniel grał z Teatrem MEDA. Scenariusz zawierał w sobie autorskie elementy, jak na przykład sekwencja, w której Daniel podczas spektaklu wychodzi na scenę i ruga aktorów za pomyłki. Same próby do Prób trwały tylko cztery miesiące i mimo tak krótkiego czasu, spektakl okazał się strzałem w dziesiątkę. Spektakl bawił publikę całego regionu i zgarnął główną nagrodę na przeglądzie wojewódzkim w Świdwinie – pierwszą prawdziwie znaczącą w historii Bramy.
W liście płac spektaklu jest również wymieniony po raz pierwszy Jacek Gałkiewicz – bliski przyjaciel Teatru Brama, nieustannie od dwudziestu lat współpracujący przy większych i mniejszych wydarzeniach czy pracach wymagających analitycznego umysłu, złotej ręki lub magii dźwięku.

Data pierwszego pokazu: 09.01.1999
Data ostatniego pokazu: 13.11.1999
Ilość pokazów: 13

I BRAMAT – 04-06.06.1999

Daniel został zaproszony jako juror na Harcerski Przegląd Piosenki. Obserwując harcerzy i ich wspólną zabawę zastanowił się, w jaki sposób można to przenieść na grunt teatralny i w taki sposób powstał regulamin nowego festiwalu.

Pierwszy BRAMAT był w całości napędzany energią Bramowej młodzieży. Celem organizatorów było “zarażenie Goleniowa teatrem”, więc mimo braku doświadczeń w organizacji jakiegokolwiek większego wydarzenia kulturalnego, bardzo szybko zrozumieli, w jaki sposób muszą to zrobić: przy wsparciu lokalnej społeczności miasta. Organizacja festiwalu była punktem zwrotnym w historii Bramy – wtedy Daniel zrozumiał, jak ważne są dobre kontakty z ludźmi z miejscowości, w której się tworzy. Sztuka w małym mieście powinna być tworzona przede wszystkim dla miasta i jego mieszkańców, dlatego też od lat BRAMAT nazywany jest Spotkaniami Teatralnymi. Noclegi i wyżywienie były organizowane przy pomocy małych lokalnych biznesów oraz krewnych i znajomych członków teatru.
BRAMAT od samego początku był świętem miasta, a nie wsobnym, tajnym spotkaniem oświeconych przedstawicieli kultury wysokiej. Mimo że formuła festiwalu na przestrzeni lat ulegała przekształceniom, jedna rzecz została – BRAMAT to wyciągnięta ręka w stronę zwykłego mieszkańca malutkiej mieściny, która jest w stanie porwać go w szalony świat ekstatycznej radości, bezwzględnej rozpaczy i katartycznej mocy sceny. (Wojciech Rosiński, 10.03.2020) Archiwum: Festiwale/BRAMAT/1999

Wieczór Piosenki Aktorskiej – 20.11.1999

Daniel widząc sukces BRAMAT-u wśród mieszkańców Goleniowa postanowił pójść za ciosem – skoro udało nam się z tymi wszystkimi ludźmi stworzyć piękne święto teatru, może da radę stworzyć z nimi również teatr? Narodził się pomysł Wieczoru Piosenki Aktorskiej, pierwszego prawdziwego międzypokoleniowego wydarzenia społecznościowego. W Wieczorze wystąpiło czterdzieści osób, część z nich nigdy wcześniej nie występowała na deskach teatru, natomiast dziesięć razy tyle przyszło obejrzeć pokaz. Okazało się to absolutnym sukcesem – szeroka gama występujących przyciągnęła rodziny i znajomych, sam koncert musiał być powtórzony dla ludzi, których nie udało się wcisnąć w pękającą w szwach salę Goleniowskiego Domu Kultury (GDK w ówczesnej formie działał wtedy w budynku byłego klubu oficerskiego zdemobilizowanego wcześniej pułku lotniczego w Goleniowie).
W tamtym okresie w Teatrze pojawiły się kolejne osobistości, które do tej pory krążą w orbitach Bramy – Marek Kościółek, wtedy dziennikarz Gminy Pomorskiej, obecnie reżyser Teatru Krzyk z Maszewa czy Paweł Danilewicz, który do dzisiaj występuje w zrealizowanej rok później Zabawie Sławomira Mrożka.
Wieczory Piosenki Aktorskiej zostały zrealizowane jeszcze trzy razy – w 2003 z podtytułem Miłość ci wszystko wybaczy, w 2004 Poeci nie zjawiają się przypadkiem oraz w 2007 jako Śmierć Ofelii.

Statystyki:
Wydarzenia: 29, z czego:
Spektakle: Próby -13, Żołnierz Królowej Madagaskaru – 9,
Koncerty: Wieczór piosenki aktorskiej – 2
Inne: 5