Loading...

2003

1996-2020

Rok 2003

Iwona, księżniczka Burgunda

Prapremiera Gazu miała miejsce w sierpniu 2003 r. w Strzelewie, w tzw. Helandówce. Oficjalne pokazy premierowe miały miejsce w Goleniowie, 13 września tego samego roku oraz 28 września w Sopocie. Spektakl zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich w Gdańsku oraz I Nagrodę na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Scenariusz Szymona Wróblewskiego został napisany na podstawie wydarzeń z 23 października 2002 r. Grupa czeczeńskich terrorystów zaatakowała moskiewski teatr na Dubrowce, z żądaniem zakończenia działań wojennych w Czeczenii oraz wycofania wojsk. Oblężenie budynku, w którym znajdowało się ok. 900 osób trwało 5 dni i zakończyło się szturmem rosyjskich służb. Szturm poprzedziło użycie gazu paraliżującego, który w połączeniu z brutalnie przeprowadzoną akcją ratunkową skutkowało śmiercią trzystu osób. Wszyscy członkowie grupy terrorystycznej (32 osoby), którzy w większości nie skończyli dwudziestu lat zginęli w wyniku użycia gazu lub zostali rozstrzelani. Wróblewski osadził wydarzenia z Dubrowki w antycznym Rzymie, gdzie terrorystami są Spartanie, a imperium, któremu się sprzeciwiają jest Rzym. Spektakl wyreżyserował Daniel Jacewicz wraz z Ewą Ignaczak z Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu. Obsada: Alina Czyżewska, Zuzanna Wojciszke, Paweł Danilewicz, Krystian Godlewski, Marek Kościółek, Mariusz Tarnożek. Opracowanie muzyczne spektaklu: Jacek Ozimek.
Spektakl nie był podpisywany nazwami teatrów. Wymyśliliśmy nazwę “Akcja Zygmuntowa”, nawiązując tym samym do Strzelewa, w którym powstał spektakl. Dla Bramy to była pierwsza koprodukcja z innym teatrem. Spotkanie w Strzelewie było dla Bramy spotkaniem z pieśnią. Śpiewy na polu i w stodole zaczęły nową muzyczną przygodę. (Daniel Jacewicz)
Autor scenariusza o Gazie: Przy pisaniu tej sztuki chciałem zmierzyć się z materią teatru. Zależało mi na tym, by zanikła bariera między tradycyjnie pojmowaną widownią, a aktorami odtwarzającymi role. Zaczynając nad nią prace, chciałem pokazać dramat ludzi zamkniętych w teatrze na Dubrowce – przyszli zobaczyć musical, czystą rozrywkę, ale zostali zmuszeni do udziału w tragedii, gdzie każda błędna decyzja mogła oznaczać śmierć. Tak narodził się pomysł ze zderzeniem ze sobą formy antycznej tragedii i współczesnych wydarzeń (opinię tę wyraził autor sztuki, w mailu do Daniela Jacewicza).

Data pierwszego pokazu: 02.08.2003
Data ostatniego pokazu: 30.06.2004
Ilość pokazów: 18

V BRAMAT

Jubileusz Czechowa był pierwszą próbą stworzenia przez Bramę spektaklu teatralnego “po bożemu”. Po pierwszych spektaklach robionych “na żywioł” pojawiła się potrzeba prawdziwego, teatralnego rzemiosła. Próby szły dość opornie, gdyż tego rodzaju praca zwyczajnie nie leżała aktorom, jednak przyniosła dużo zdecydowanie pozytywnych efektów – głównie wyrobiony warsztat aktorski oraz merytoryczna wiedza z dziedziny pracy teatralnej, która przydała się w kolejnych projektach.
W spektaklu premierowym zagrała Julia Chabraszewska, Anna Pawel (zastąpiona później Aliną Czyżewską i Malwiną Szwaczyk), Paweł Danilewicz i Marek Kościółek. Sam spektakl nie przypominał alternatywnego, młodego teatru zaangażowanego. Po czasie wspominam to jako świetną pracę nad detalami. Budowaliśmy rolę w sposób bardzo precyzyjny, rozwijając tym samym rzemiosło teatralne. (Daniel Jacewicz, 24.08.2020)

Spektakl ostatni raz został zagrany w roku 2010.
Data pierwszego pokazu: 02.07.2002
Data ostatniego pokazu: 24.04.2010
Ilość pokazów: 15

Akcja “Wiśniewski”

W 2003 r. goleniowianie mieli okazję zobaczyć akcję performatywną Marka Kościółka (wówczas aktora Teatru Brama). Kościółek, po uzgodnieniu z Danielem Jacewiczem, postanowił wcielić się w lidera popularnego wówczas zespołu Ich Troje – Michała Wiśniewskiego. Mieszkańcy miasta zostali poinformowani pocztą pantoflową, że do Goleniowa przyjeżdża Wiśniewski, a cała akcja będzie miała miejsce w nieistniejącym już klubie Labirynt. Na spotkanie z “piosenkarzem” zjawiły się tłumy fanów i gapiów, a Marek (perfekcyjnie ucharakteryzowany) rozdawał autografy oraz udzielił kilku wywiadów do prasy. Ten “dowcip” stał się czymś więcej – na krakowskiej ASP jest pokazywany jako przykład “radykalnego performansu społecznego”.
Dla tej akcji wynajęliśmy limuzynę i wszyscy wyglądaliśmy jak celebryci. Pamiętam moment jak podjechaliśmy pod klub Labirynt. Siedzieliśmy w limuzynie. Nagle zobaczyliśmy setki ludzi, czekających na swojego idola. Michał Wiśniewski był wtedy u szczytu sławy. W pierwszej chwili zmroziło nas. Wystraszyliśmy się. Mieliśmy moralne wątpliwości, czy dobrze robimy. Z jednej strony czuliśmy, że oszukujemy ludzi, z drugiej czuliśmy, że otwieramy ludziom oczy na zaślepienie. Sporo osób obraziło się na nas. To była AKCJA!!! (Daniel Jacewicz, 24.08.2020)

Spektakl ostatni raz został zagrany w roku 2010.
Data pierwszego pokazu: 02.07.2002
Data ostatniego pokazu: 24.04.2010
Ilość pokazów: 15

Statystyki:
Wydarzenia: 41, z czego:
Spektakle: Zabawa – 16, Jubileusz – 5, Gaz – 8, Zapiski oficera Armii Czerwonej – 4, Przekleństwo – 4, Epizod o śmierci – 2
Koncerty: Konkurs piosenki aktorskiej “Miłość nam wszystko wybaczy” – 2