Loading...

2012

1996-2020

Rok 2012

III Łaknienia

Teatr Brama, po otwarciu swojego nowego domu dla ludzi, musiał odbudować swoją pozycję w przestrzeni miejskiej. W ramach międzynarodowego Dnia Teatru w Goleniowie zrealizowana została III edycja “żywych” spotkań teatru młodego Łaknienia. Druga edycja była realizowana bez udziału Bramy w 2007 roku i pomysł umarł (zapewne przez brak Daniela i “jego” ludzi), więc by przywrócić nieco życia do miasta oraz pokazać formującej się Młodej Bramie radość ze spotkania, jeden z obecnie najważniejszych konkursów młodego teatru offowego został wskrzeszony – jako organizowany przez Stowarzyszenie Teatr Brama. Spotkania te stworzyły idealną przestrzeń do zadawania pytań o istotę młodzieżowego teatru, o rzeczy ważne i trudne. Teatr Brama gościł w Goleniowie młodych artystów z Polski i stworzył razem z uczestnikami atmosferę sprzyjającą każdemu, kto działa teatralnie. Na Łaknieniach wystąpili: Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki, Grupa Teatralna Forma, Teatr Abanoia, Teatr KOD, Kościański Teatr Kameralny, Teatr Planeta M, Teatr Na Chwilę, Skawanter, Teatr Tetraedr, Teatr Bełchatowskich Uciekinierów.

XIII BRAMAT

XIII Spotkania Teatralne BRAMAT rozpoczęły się akcją na ulicach Goleniowa, przygotowaną w Greifswaldzie wspólnie z tamtejszym teatrem. Tym razem było to minimalistyczne otwarcie, ponieważ BRAMAT odbył się w nowej siedzibie Bramy w amfiteatrze, co samo w sobie było spektakularnym wydarzeniem i miało wpływ na budowanie klimatu i atmosfery całego przedsięwzięcia. BRAMAT w 2012 roku był już znany w Polsce i miał swoją markę, co spowodowało selekcję w wyborze teatrów. Na festiwalu zostały zaprezentowane spektakle, które mówiły coś ciekawego o współczesnym świecie, ale które również Brama była w stanie udźwignąć organizacyjnie. Zarówno Daniel jak i goleniowska publiczność była już wtedy wyedukowana teatralnie, dlatego też postawiono na jakość, a nie na ilość. Na BRAMACIE można było zobaczyć między innymi Teatr Ósmego Dnia oraz Porywaczy Ciał. Było dużo wydarzeń muzycznych, głównie grup i zespołów zagranicznych, ale zagrała również niezawodna Dikanda oraz goleniowska orkiestra Wood & Brass Band.

II EVS

W roku 2012 Teatr Brama po raz drugi wziął udział w projekcie EVS (European Voluntary Service, obecnie ESC – European Solidarity Corps) i przyjął na okres roku dwóch wolontariuszy z innych części Europy. Byli to Efstathios Gavras z Grecji oraz Vasilkevicius Mantas z Litwy. “Statis”, jak zwykli go nazywać członkowie Teatru, odnalazł się w grupie i do tej pory utrzymuje kontakt z członkami zespołu.

Akademia Teatru Alternatywnego

Od kwietnia do grudnia 2012 miała miejsce w Goleniowie Akademia Teatru Alternatywnego, pilotażowy dziewięciomiesięczny projekt edukacyjny zainicjowany przez Teatr Brama, skierowany do liderów grup teatralnych oraz animatorów kultury z całej Polski. Uczestnicy Akademii wzięli udział w dziesięciu czterodniowych zjazdach, w ramach których odbyły się warsztaty teatralne i wokalne, praktyczne szkolenia i konsultacje, a także wykłady na temat roli i historii teatru alternatywnego w Polsce i na świecie. Podczas każdego zjazdu do Goleniowa przyjeżdżali uznani twórcy teatralni, którzy prezentowali swoje spektakle, prowadzili warsztaty i dzielili się doświadczeniem i inspirowali słuchaczy do realizacji ich własnych działań. Celem projektu było zbudowanie sieci współpracujących ze sobą i wspierających się nawzajem ośrodków lokalnych i grup prowadzonych przez osoby zainteresowane prowadzeniem działalności kulturotwórczej, w oparciu o sprawdzone, wypracowane metody stanowiące dla uczestników punkt wyjścia do podjęcia własnych inicjatyw. ATA sprowadziła do Goleniowa Patryka Bednarskiego – członka obecnego “crew” Bramy, który poza graniem na scenie pracuje w biurze przy realizacji projektów i kontakcie ze światem zewnętrznym. Projekt był realizowany wspólnie z Teatrem Kana i Teatrem Krzyk

Statystyki:
Wydarzenia – 37, z czego:
Spektakle – 27: My – 5, Uczucie w dźwięku. Apoteoza – 16, inne – 6
Koncerty – 10