Ładowanie...
DZIAŁALNOŚĆ / SPEKTAKLE

Carmina

Co artysta może zrobić dla świata w czasie kryzysu? A co powinien zrobić dla siebie? To chyba ostatnio najczęściej powtarzane i przez to banalnie już brzmiące pytania ludzi teatru w czasie pandemii, czy wojennych i ekonomicznych katastrof. Rozwiązań szukamy w wielkiej literaturze, zasłużonych poprzednikach, nowoczesnych badaniach i indywidualnych terapiach. Świat bombarduje nas złotymi radami, dopasowanymi do każdego problemu, albo oczekuje, że to my będziemy te rady generować w naszych spektaklach.
By zmierzyć się z tymi oczekiwaniami zapraszamy naszych widzów do „Carmina – Domu Polaków w Kryzysie”. Kiedy rozsiądą się już wygodnie i oddadzą pod opiekę naszym instruktorom, zaczniemy zbiorowe uzdrawianie. Patronować nam będzie poeta Horacy, ojciec wszystkich złotych rad, nawołujący do poszukiwania harmonii i spokoju ducha. Podążymy za najdziwniejszymi nawet teoriami, podejmiemy się najbardziej kontrowersyjnych terapii. I chociaż nie możemy nikomu obiecać, że wyjdzie z tego seansu bez szwanku, to gwarantujemy jedno – zostanie z nim pieśń, a to ostatnie, co może nas jeszcze uchronić od szaleństwa…

„Kiedy zaczynaliśmy pracę nad „Carminą”, wydawało nam się, że jesteśmy tuż przed końcem świata. Później nadeszła pandemia i agresja rosyjska na Ukrainę. Teraz zastanawiamy się, czy żyjemy już w rzeczywistości postapokaliptycznej. A z drugiej strony, czy to ma jakieś znaczenie? Koniec świata to nie koniec teatru i spotkań z ludźmi…” – mówi Daniel Jacewicz – reżyser spektaklu.

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występują: Evanthi Athanasiadi, Jenny Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Patryk Bednarski, Wojciech Rosiński.
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Reżyseria świateł: Wolfgang Maher
Choreografia: Dominika Knapik
Scenografia: Karolina Mazur
Muzyka: Szymon Wójciński
Dźwięk: Jacek Gałkiewicz
Światła: Konrad Bartoszewicz
Premiera: 15 października 2022 r.
Zdjęcia: Quik Shot


Coś z Nietzschego

Coś z Nietzschego, to autorski projekt Teatru Brama oraz zespołu Monogamik. Wieloletnia przyjaźń Teatru Brama oraz członków zespołu Monogamik zaowocowała wspólnym koncertem. Pomysłodawcą projektu był Daniel Jacewicz oraz Piotr Banach (założyciel zespołu HEY, wieloletni przyjaciel Teatru Brama). Koncert opiera się na muzyce granej na żywo, której towarzyszą wybrane i opracowane przez Kafi Figaj teksty Friedricha Nietzschego.

Szkielet śpiewa ze sceny, że kochając, tak naprawdę kochamy uczucie przyjemności z tego płynące. W tle aktorzy animują lustra, mówiąc nam „to o was, ale i o nas”. Nie jest to atak ani moralizatorstwo, a próba zwrócenia uwagi, że tacy po prostu jesteśmy i że nie ma w tym nic złego. Jest to też krytyka, którą podejmuje Nietzsche, pisząc o chrześcijańskim kulcie męczeństwa, umartwiania się. Marudy zarzucą Czemuś z Nietzschego wybiórczość. Przecież filozof pisał bardzo dużo o bardzo różnych rzeczach. Nie da się jednak nie być wybiórczym. Fajnie, że Teatr Brama wybrał z Nietzschego coś dobrego, a nie destrukcyjnego i szkodliwego. „Umieraj, umieraj, wszyscy odchodzimy i choćbyś się bał, i choćbyś się modlił, to i tak się obrócisz w marny proch i był”

Zofia Kowalska i Oliwia Kur

Występują: Evanthi Athanasiadi, Jenny Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński,
Muzyka: Monogamik; Katarzyna „Kafi” Figaj, Piotr Banach, Szymon Wójciński, Jacek Maruzrkiewicz, Tomasz Kubik, Jakub Gucik.
Reżyser: Daniel Jacewicz
Premiera: Wrzesień 2022
Zdjęcia: Karol Budrewicz


Wśród naszych

Czy mamy pozostawać razem, czy weźmiemy w milczeniu flagi i rozejdziemy się każdy w swoją stronę?
„Wśród naszych” to spektakl o tym, jak rozdarcie jednostki powoduje rozłam w społeczeństwie. Przypatrując się drobiazgowości i brakowi umiejętności zobaczenia siebie w drugim człowieku, spektakl zgłębia problem osamotnienia w tłumie, spowodowany niedostatkiem empatii. Zamiast tego ludzie chowają się pod maskami stanowisk, zawodów i pseudopoglądów.
Spektakl grupy dorosłych Teatru Brama, to również upomnienie się o dostrzeżenie w drugim człowieku kogoś takiego jak my, z tymi samymi radościami i tragediami, sukcesami i bolączkami codziennej egzystencji. Jeżeli tego zaniechamy, stąd już krótka droga do wykluczenia i dehumanizacji, a nawet okrucieństwa. „Wśród naszych” to manifest pokojowości i empatii – wartości, które wyraźnie tracą na znaczeniu w spolaryzowanym społeczeństwie, w świecie, w którym doświadczamy tragedii nierozstrzygalności: ścinać głowy czy lepić Nowy Świat z propagandy? Czy w takim świecie istnieje tylko wybór między kłamstwem a kłamstwem, czy może da się wydeptać nowe ścieżki? Każdy musi sobie zadać to pytanie sam, a odpowiedzi ciągle brak…
Spektakl jest wynikiem pracy warsztatowej grupy dorosłych, która od 2020 roku prowadzona jest przez Daniela Jacewicza.

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Współpraca reżyserska: Filip Stachura
Współpraca dramaturgiczna: Jeannette Słaby
Światło i dźwięk: Wojciech Rosinski i Elias Saadeddine
Obsada: Maja Kamińska, Renata Łabaj, Jolanta Musialska, Emilia Rosińska, Anna Szczerba, Mariusz Posieczek, Grzegorz Rutkowski
Premiera: 22 stycznia 2022 r.

Stacja Świadek

Dwa narody, dwie traumy, jedno miasto.
Kto może nam mówić, gdzie i czym jest nasz dom? Kim jesteśmy i kim się stajemy w momencie, kiedy opuszczamy swojego dotychczasowe życie i wyruszamy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia? Czy nasz „nowy dom” okaże się dla nas dobry, czy będzie bezpieczny, czy będziemy umieli się w nim odnaleźć? Czy z szafy nie wyjdzie duch niemca i nie będzie chciał nas stąd przegonić? Kim byli ludzie, którzy tu mieszkali, którzy spali w tym łóżku, żyli w moim domu przede mną? Pytania, na które ciężko jest znaleźć odpowiedź, a które pomimo upływu lat wciąż są aktualne.

Społeczność Goleniowa przed II Wojną Światową tworzyli Niemcy. Niemieckie Gollnow było uroczym miasteczkiem położonym nad rozległą rzeką, dzisiejszą Iną. Po Wojnie, Gollnow stało się Goleniowem, do którego zaczęli napływać mieszkańcy byłych już ziem II Rzeczpospolitej Polski. Przyjeżdżali oni do zniszczonego miasta z nadzieją na lepsze jutro, bezpieczny dom.

Spektakl „Stacja Świadek” to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwoma społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia. Autorzy poszukują mitu nowego miejsca, pytają o własną i wspólną tożsamość. Budują tradycję, która jest nowa, wciąż poszukiwana i wielokulturowa.

Stacja Świadek, to autorski spektakl Teatru Brama, oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność „Ziem odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości.

Istotnym elementem spektaklu, jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory wykorzystane w spektaklu, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i do rozszerzenia repertuaru o melodie, które dla nich samych były istotne.

Recenzja spektaklu:
http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/dwa-narody-dwie-traumy.html

Obsada: Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński, Kamil Więzowski
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki
Scenografia: Kinga Dalska
Video: Michał Żak, Michał Nogala
Muzyka: Kapela Teatru Brama
Światło: Wojciech Rosiński, Elias Saadeddine, Filip Stachura
Dźwięk: Jacek Gałkiewicz.
Premiera: 6.11.2021 r.


Ghost Dance

Taniec ducha był rytuałem, będącym wyrazem głębokiego kryzysu cywilizacyjnego Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX wieku, gdy cywilizacja zachodnia zdominowała życie Indian. Zakazany taniec wykonywano w nadziei na Wielką Przemianę, która miała być końcem obecnego świata. W beznadziei czasów tańczono wierząc, że los się odmieni. Taniec został skutecznie zabroniony, co wiązało się z haniebną eksterminacją ludności i wymarciem kolejnej kolebki cywilizacji. Był to jeden z wielu krzyków rozpaczy wobec rozprzestrzeniającej się fali okrucieństwa kapitalizmu. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości. Jest to nasz akt nadziei w czasach, gdy kolejny obrót koła historii wydaje się nie do zatrzymania. Każde pokolenie wymaga poświęceń i sztandarów wartości, które biją w rewolucyjnych sercach naiwnych idealistów. Od wielu lat rewolucja w umysłach jest strażnicą i manifestem wartości w obronie mniejszości. Wpisujemy się w mniejszość, która swój głos musi podnieść w obronie samych siebie. „Ghost dance” jest działaniem muzyczno – teatralnym. Spektakl inspirowany twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.

Występują: Evanthi Aathanasiadi, Jenny Crissey, Maja Kamińska, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Patryk Bednarski, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan
Obsada premierowa: Jenny Crissey, Kimberling Longueira, Anastasiia Miedviedieva, Lesja Szulc, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterov, Wojciech Rosiński, Jakub Szambelan, Piotr Śnieguła
Gościnnie: Adela Bertolo, Claudia Rock, Olivier Jost, Filip Stachura
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Premiera: marzec 2017
Zdjęcia: Z. Orłowski

Trailer


Positivo

Czy nękają Cię bóle głowy wywołane chronicznym stresem? Bóle dolnej części pleców? Walczysz z uzależnieniem? Chcesz rozwinąć zdolności zarządzania związkami emocjonalnie stabilnymi? Czy obawiasz się, że podświadome uczucie żalu, agresji i/lub wulgarne fantazje seksualne mogą bez Twojej wiedzy przejmować kontrolę nad Twoim życiem? Czy potrzebujesz pomocy w odkryciu i zbadaniu swoich głównych motywacji w bezpiecznym środowisku wolnym od szyderstw i wstydu? Wstyd nie pozwala na bycie sobą, tłumiony gniew czy łzy wylewają się bez kontroli. Dołączając do naszej grupy teatrpeutycznej nauczysz się zwalczania najgłębszych pragnień i potrzeb, wedle wskazanych norm i zasad społecznych. Uwaga! Uczestnictwo w spektaklu należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Występują: Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Andrea Corvo, Maciej Ratajczyk, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Muzyka: Jacek Gałkiewicz
Premiera: marzec 2019
Obsada premierowa: Jenny Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Oleh Nesterow, Wojciech Rosiński, Oliwier Szałagan, Lucio Pileggi
Zdjęcia: A. Gonzalez


Zabawa

„Zabawa” Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych rozrywki „parobków”, którzy wdarli się do „świetlicy”, w której niestety nie ma ani spodziewanej zabawy, ani nie ma w ogóle nikogo… To co mozolnie odkrywają półgłówki publiczność spostrzega od razu – stąd pyszne efekty komiczne. A jako że parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa? Parobcy starają się ją wymyślić. Zabawa kończy się w chwili, gdy wyczerpane zostały tkwiące w śmiesznych sytuacjach możliwości kombinatoryczne.

Występują: Paweł Danielewicz, Maciej Ratajczyk, Marek Kościółek
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Premiera: kwiecień 2000
Obsada premierowa: Paweł Danilewicz, Marek Kościółek, Michał Wąż
Zdjęcia: M. Bielenis


The Wall

The Wall to spektakl muzyczny, który po raz pierwszy odbył się w ramach otwarcia festiwalu Ludzka Mozaika – było to największe wydarzenie społecznościowe, jakie zorganizowała Brama. The Wall było inscenizacją legendarnej rock opery zespołu Pink Floyd o tym samym tytule. Spektakl zaangażował 400 osób, głównie z miasta, ale również 100 artystów z całego świata, orkiestrę symfoniczną, chór wokalny, lokalnych muzyków rockowych i podopiecznych ośrodka MONAR z Babigoszczy. Wydarzenie zgromadziło pod Szkołą Podstawową nr 1 w Goleniowie około dwóch tysięcy widzów i było największym pokazem plenerowym zorganizowanym kiedykolwiek w Goleniowie. Od redakcji Gazety Goleniowskiej otrzymało ono tytuł „Wydarzenie Roku 2018”.

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Premiera: sierpień 2018

The Wall


Uczucie w dźwięku

„Uczucie w dźwięku” jest działaniem artystycznym rozpiętym pomiędzy teatrem a muzyką. Każdy obraz, każde słowo, każda historia, każdy ruch, każda melodia i każdy dźwięk są ze sobą powiązane, tworząc bardzo specjalną atmosferę. Spektakl mówi o miłości, radości, ale także o samotności, a przede wszystkim o wrażliwości. Jest pełen energii i zarazem delikatny i sensualny w odbiorze. W spektaklu wykorzystane zostały najpiękniejsze utwory tworzone przez człowieka, które powstały wyłącznie z niepokoju duszy. Jest to zbiór pieśni z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Skandynawii, Bałkanów, Korsyki i Hiszpanii. Każda z nich niesie historię pewnej prawdy o człowieku, opowiadaną głównie śpiewem i instrumentami (klarnet, gitara, gitara basowa, akordeon, cajon). Jest to spektakl, którego bohaterem jest muzyka, najbardziej uniwersalny środek przekazu. Sposób w jaki mówi o pojednaniu z naturą i światem sprawia, że staje się on prawdziwą ucztą dla duszy.

Reżyseria: Daniel Jacewicz
Premiera: marzec 2010
Obsada premierowa: Jenny Crissey, Aleksandra Gronowska, Daniel Jacewicz, Aleksandra Nykowska, Piotr Nykowski, Maciej Ratajczyk, Anna Rynkiewicz, Svetlana Sarkisjan, Marcin Styborski, Aleksandra Szalińska, Lena Witkowska, Dorota Ziemińska
Gościnnie: Tatia Mazmanianiani, Bacho Sujahvili, Sabrina Danielle Baranda, Davit Baroyan, Patryk Bednarski, James Crissey, Christopher Ellis, Laura Foremska, Dawn Marie Galtieri, Stathis Gavras, Frauke Gleiman, Jill Heyser, Paweł Jaguś, Justyna Jary, Katja Klemt, Teresa Kuruvilla, Filip Laszuk, Jakub Margosiak, Bartek Mikula, Dominik Murach, Alejandro Parages Martinez, Holly Prindle, Sammy Zahara, Ewa Ziegenbein
Zdjęcia: A. Podobińska

Zwiastun spektaklu


Film Uczucie w dźwięku w Poznaniu

Współpraca

Oto lista spektakli, z którymi możemy do Ciebie przyjechać. Jeśli jesteś zainteresowany spotkaniem, napisz lub zadzwoń do Weronika (weronika@teatrbrama.org, weronika@teatrbrama.org). To może być początek wielkiej przygody, albo długotrwałej współpracy!