o nas

Teatr Brama Goleniów działa w strukturach Goleniowskiego Domu Kultury 

 

Teatr Brama działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka..

W grudniu 2011 roku Teatr Brama otrzymał od władz Goleniowa własną siedzibę, która przynosi nowy rozdział w jego działalności. Teatr Brama ze swoją działalnością artystyczną jest obecny w Polsce od 1996 roku. Przez ten czas w działaniach Teatru brały udział tysiące osób zaangażowanych w rozwój teatru alternatywnego w kraju, promocji teatru, działań teatralnych i edukacji artystycznej społeczności lokalnej.

Promieniowanie działalności Teatru Brama daję się zauważyć poprzez powstanie nowych, znaczących już ośrodków teatralnych w Maszewie (Teatr Krzyk) i Stepnicy (Teatr w Krzywym Zwierciadle), które realizując działania we współpracy, wywodząc się z jednego źródła, tworzą jedno z najprężniej działających miejsc o znaczącym charakterze.

Działania artystyczne Teatru Brama opierają się głównie na autorskich pomysłach, które często komentują i reagują na otaczającą aktorów rzeczywistość. Mówią oni sobie i swoim środowisku z istotnym elementem odwołania do historii i tradycji jednak bez zbędnego dydaktyzmu. Działalność Bramy ma zdecydowany wpływ na społeczność lokalną w tym dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Edukacyjną formułę pracy Teatru Brama określić można terminem Social Community Theatre (teatr angażujący społeczność).

Brama ma za sobą około siedmiuset występów w Goleniowie i różnych miastach Polski, Niemiec, Ukrainy, Grecji, Hiszpanii, Szkocji, USA, Norwegii, Łotwy, Japonii oraz Peru i jest laureatem najważniejszych polskich festiwali teatru alternatywnego, m.in: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2016), Łódzkich Spotkań Teatralnych (2003 i 2008) Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich w Teatrze STU w Krakowie (2001 i 2002), Barbórkowych Spotkań Teatralnych w Dąbrowie Górniczej, Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. W 2009 roku Brama zajęła II miejsce w konkursie Dolina Kreatywna organizowanym przez Telewizję Polską. BRAMA gościła również m.in. na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, Kontrapunkcie w Szczecinie, Zero Budget Festival we

Wrocławiu, Malcie w Poznaniu, Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i Gardzienicach, Reminescencjach  w Krakowie, podczas Spotkań Młodego Teatru OKNO w Szczecinie, Światowym Festiwalu Sztuki w Toyamie w Japonii oraz festiwalu Yuyaykunaypac Arte y Memoria w Villa

el Salvador w Peru. Teatr Brama prezentował także swoje spektakle w takich miejscach jak Teatr Ósmego Dnia, Studium Teatralne, Instytut Grotowskiego, OPT Gardzienice, Scena Off de Bicz czy Teatr Kana.

Teatr Brama aktualnie realizuje projekt wolontariatu europejskiego (Erasmus +), projekt CARAVAN NEXT z Odin Teatret i 13 innymi partnerami europejskimi, program Narodowego Centrum Kultury - Bardzo Młoda Kultura, Akademię Teatru Alternatywnego wspólnie z Instytutem im. Jerzego

Grotowskiego i Ośrodkiem Teatralnym KANA, projekt ART LOCAL TRANSFORMATION wspólnie z Residui Teatro z Madrytu.

Teatr Brama współtworzy także inicjatywę Zachodniopomorskiej Offesnywy Teatralnej i Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.