Ładowanie...
AKTUALNOŚCI / WYDARZENIA

Spektakl "Xanthi" – Fabrica Athens

Teatr Brama zaprasza na spektakl przyjaciół z Grecji pn. „Xanthi” – Fabrica Athens, który odbędzie się w Rampie Kultura 16 lutego (czwartek) o g. 18:00.

Ze światła zradza się cień stałego snu, podczas gdy jego życie odbija się w efemerycznej i delikatnej powierzchni płynnego świata. “Ξανθή – Xanthi” to spektakl który w sposób alegoryczny pochodzi do trzech stanów świadomości (budzenia się, śnienia i snu głębokiego) oraz tego, co my ludzie nazwaliśmy rzeczywistością.


Spektakl jest inspirowany życiem prawdziwej, zwykłej kobiety o imieniu Xanthi, która urodziła się w roku 1934 na wyspie Chios w Grecji. Ta kobieta miała być babcią wykonawcy spektaklu. Żyjąc w kluczowym okresie historii, zarówno w kraju, jak i na świecie, jej burzliwe życie wprowadza na scenę nową istotę, która nieustannie się przekształca, spotykając się z najważniejszymi tematami ówczesnego świata i pozornie niepowiązanymi faktami i sensacjami, które pojawiają się w tym czasie.
Zainspirowany przez ruch artystyczny Surrealizmu, Sutry Jogi, jak również będący wynikiem osobistych i artystycznych odniesień oraz drzewa genealogicznego performerki, spektakl jest nie tylko artystycznym poszukiwaniem, ale również procesem uzdrawiania.


Zespół twórczy poruszał się pomiędzy iluzorycznymi światami rzeczywistości i snu. Zabawa z tym, czy i jak te dwie płaszczyzny spotykają się ze sobą lub mogą się nawzajem zrodzić, miała na celu rodzaj katharsis i zachowania pamięci, proces wyzwalania przeszłości dla unoszącej się teraźniejszości i przyszłości.
Inspiratorka Xanthi, Giovanna Michaliadi Sarti, rozpoczęła pracę nad tym projektem w 2018 roku, badając, jak performer może być niezależnym twórcą i eksperymentując z wykorzystaniem baniek mydlanych i elementów cyrkowych w teatrze. Udało się to dzięki ścieżce Theatre of Research, praktyce teatralnej zainicjowanej przez dyrektora Fabrica Athens, Fanisa Katechosa. Spektakl miał premierę w czerwcu 2022 roku na TRANSIT 10 FESTIVAL – Theater, Women, Courage w Nordisk Teaterlaboratorium – Odin Teatret w Danii, wybrany i zaproszony przez wielkich ludzi teatru, Eugenio Barbę i Julię Varley.

Reżyseria: Fanis Katechos
Pomoc reżyserska: Errika Sarri, Katerina Markezini
Występuje – koncept i wykonanie: Giovanna Michaliadi Sarti
Kompozycja i aranżacja muzyczna: Nefeli Stamatogiannopoulou
Produkcja muzyczna: Don Stavrinos
Nagrania wideo: Tal Yuval Mor
Reżyseria świateł: Eliza Alexandropoulou, Tzanos Mazis
Lektor: Xanthippi Klimi
Scenografia: Giovanna Michaliadis Sarti, Fanis Katechos
Scenery: Theologos Katechos, Christos Katechos
Kostiumografia: Lamprini Nanou, Litsa Rozaki
Stylizacja włosów: Emmanuela Katechou
Specjalne podziękowania dla: Christopher Staley, Donald Kitt, Eugenio Barba, Judith Sleddens, Julia Varley, Matt Bader, Angela Michaliadis, Alexandros Kontos, Amelia Eleftheriadou, Electra Michaliadis Sarti, Mikes Glykas, Pavlos Melikidis, Penny Phylaktakis, Petros Gourgiotis

Wstęp darmowy. Przed wydarzeniem będzie możliwość wsparcia organizatorów w formie dobrowolnego datku.