Ładowanie...
AKTUALNOŚCI / WYDARZENIA

Premiera i prezentacje spektaklu "Stacja Świadek"

Stacja Świadek, to autorski spektakl Teatru Brama, oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność „Ziem odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości. Autorzy poszukują mitu nowego miejsca, pytają o własną i wspólną tożsamość. Budują tradycję, która jest nowa, wciąż poszukiwana i wielokulturowa.

Spektakl Stacja Świadek to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia.

Istotnym elementem Stacji Świadek jest muzyka grana na żywo przez Kapelę Teatru Brama. Utwory Kapeli, to melodie grane przez założoną po wojnie Orkiestrę Bolechowską. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i do rozszerzenia repertuaru o melodie, które dla nich samych były istotne. Po upływie lat nuty zostały zapomniane, a orkiestra Bolechowska została rozwiązana. Przez lata istniała tylko w pamięci mieszkańców Goleniowa, aż do maja 2020, gdy jeden z muzyków dostał informację o ponownym odnalezieniu nut. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który towarzyszy aktorom w trakcie spektaklu.

Spektakl zostanie zaprezentowany:

– 6 listopada, godz. 19:00 Rampa Kultura, ul. Dworcowa 1a, 72-100 Goleniów;


– 8 listopada, godz. 19:00 Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio na Grobli 30/32, 50-421 Wrocław;


– 9 listopada, godz. 18:00 Teatr Kana, plac świętych Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin;


– 13 listopada, godz. 19:00 Teatr KTO, Jana Zamoyskiego 50, 30-523 Kraków.


Obsada: Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński, Kamil Więzowski
Reżyseria: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki
Scenografia: Kinga Dalska
Wideo: Michał Żak
Muzyka: Kapela Teatru Brama, utwory tradycyjne, Jacek Hałas


2021 „Stacja proces” – film o procesie powstawania spektaklu „Stacja Świadek”


2021 Teatr Brama – zwiastun spektaklu „Stacja Świadek”


Dofinansowanie: Stacja Świadek, to projekt realizowany w ramach Programu OFF Polska finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.