Ładowanie...
Projekty

Projekty

„Stacja Świadek” OFF Polska

Projekt „Stacja Świadek” zrealizowany został w ramach programu OFF Polska, finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem była prezentacja spektaklu pod tym samym tytułem. Spektakl bazuje na wywiadach przeprowadzonych z obecnymi i byłymi mieszkańcami Goleniowa, polakami oraz Niemcami, którzy tworzyli społeczność miasta przed i po II Wojnie Światowej. Badania prowadzone przez Teatr Brama trwały od 2008 r., kiedy po raz pierwszy w rampie przeładowczej w Goleniowie zaprezentowano spektakl – widowisko „Stacja Wspomnień”. Teatr Brama zaaranżował wtedy opuszczoną rampę kolejową, która posłużyła jako scena teatralna. W 2021 r., ta sama rampa przeładowcza została odrestaurowana i służy w Goleniowie, jako miejsce kulturotwórcze – Rampę Kultura. Wyremontowana rampa kolejowa posłużyła, jako scenografia do drugiego spektaklu „Stacja Świadek”, który swoją prapremierę miał 2.09.2021 r. Kluczowym aspektem w procesie przygotowań spektaklu była rola współdramaturgów oraz badaczy. Prowadzili oni wywiady po obu stronach granicy, rejestrując je w formie video. Materiał został opracowany przez zespół dramaturgów i na tej podstawie powstał scenariusz wydarzenia, które miało miejsce 2 września. Do prapremierowego pokazu zaproszeni zostali pierwsi mieszkańcy polskiego Goleniowa, a także osoby z Niemiec, które w 1945 r. opuściły miasto. Scenariusz wydarzenia został podzielony na trzy etapy: przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Na podstawie wydarzenia z 2.09. została przygotowana odmieniona forma spektaklu, która umożliwia prezentację poza Rampą Kultura. Zaangażowanych w realizację spektaklu zostało sześciu aktorów Teatru Brama, a także sześciu członków Kapeli Teatru Brama. W scenariuszu wykorzystane zostały archiwalne informacje o przesiedleniach ludności. Język samego spektaklu jest uniwersalny, pozwalający mówić o sile wspólnoty, które tworzą się w małych miejscowościach.

Projekt realizowany w ramach programu OFF Polska pięciokrotną prezentację spektaklu. W ramach projektu „Stacja Świadek” została pokazana:

  • 2.09. w Rampie Kultura, jako widowisko teatralne;
  • 6.11. w Rampie Kultura;
  • 8.11. w Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu;
  • 9.11. w Ośrodku Teatralnym Kana w Szczecinie;
  • 10.11. ponownie w Rampie Kultura;
  • 13.11. w siedzibie Teatru KTO, w Krakowie.

Reżyseria i dramaturgia: Daniel Jacewicz
Współdramaturgia: Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Marcin Kęszycki, Thomas Avenhaus. Scenografia: Kinga Dalska
Aktorzy: Jenny Crissey, Evanthi Athanasiadi, Aleksandra Ślusarczyk, Patryk Bednarski, Wojciech Rosiński, Weronika Więzowska, Aleksander Kwietniak, Konrad Bartoszewicz, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Sielicki
Muzyka: Kapela Teatru Brama, Jacek Hałas
Wizualizacja: Michał Nogala, Michał Żak
Video: Michał Nogala, Michał Żak
Światła: Filip Stachura, Elias Saadeddine, Wojciech Rosiński
Dźwięk: Jacek Gałkiewicz, Karol Majtas.

2021 „Stacja proces” – film o procesie powstawania spektaklu „Stacja Świadek”

2021 Teatr Brama – zwiastun spektaklu „Stacja Świadek”

Stacja Świadek, to projekt realizowany w ramach Programu OFF Polska finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.