Ładowanie...
Projekty

Projekty

Polsko-niemieckie widowisko teatralne „Stacja Świadek”

„Stacja Świadek”, to projekt polsko-niemiecki, angażujący społeczność lokalną, mieszkającą na pograniczu Polski i Niemiec. Projekt miał na celu stworzenie muzyczno-teatralnego widowiska, którego ceną jest zaaranżowana cała Rampa Kultura – odremontowana rampa kolejowa, która od 2021 r. stała się nowym miejscem kulturotwórczym na mapie Goleniowa. Projekt zaangażował w realizację młodzież z Polski (10 osób) i młodzież z Niemiec (15 osób).
Inspiracją do powstania widowiska „Stacja Świadek”, był spektakl „Stacja Wspomnień”, który Teatr Brama zrealizował w 2008 r. Korzystając ze wspomnień mieszkańców niemieckiego Gollnow oraz pierwszych osiedleńców Goleniowa, wykreowana została opowieść o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego miasta. Miejsce realizacji zadania nie jest przypadkowe.
Rampa Kultura była świadkiem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce pod koniec II Wojny Światowej. W marcu 1945 r. w ostatnich tygodniach wojny, niemieccy mieszkańcy Gollnow musieli uciekać przed maszerującą w kierunku Berlina Armią Czerwoną. Mieli nadzieję, że ucieczka ta jest chwilowa i że za jakiś czas wszystko wróci do normy, a oni do swoich domów. Uniemożliwiła im to zmiana granic Polski, Niemiec i ZSRR, która miała miejsce w maju 1945 r. Związek Radziecki powiększył swoje terytorium o wschodnie ziemie byłej już II Rzeczpospolitej Polski, natomiast Niemcy utraciły na rzecz Polski swoje wschodnie terytoria. Niemiecki Gollnow stał się Goleniowem, a Hinterpommern Pomorzem Zachodnim. Do Goleniowa po wojnie zaczęli napływać mieszkańcy nie tylko z Polski wschodniej, ale również z centralnej. Zajęli oni poniemieckie domy, które zdołały przetrwać wojnę i przemarsz Armii Czerwonej. Zbudowali nowe miasto, a stary niemiecki Gollnow przestał istnieć. Rampa kolejowa, świadek historii, widziała tysiące ludzi; tych, którzy z dziećmi i jedną walizką uciekali dalej na Zachód, a także tych, którzy z niewiele większym bagażem przyjeżdżali by zostać tu na zawsze.

Zapytania ofertowe:

– Zapytanie kompleksowa usługa filmowa

– Zapytanie nocleg dla niemieckich uczestników

– Zapytanie prowadzenie warsztatów choreograficznych

– Zapytanie prowadzenie warsztatów ruchowych

– Zapytanie prowadzenie warsztatów scenograficznych i przygotowanie scenografii do spektaklu

– Zapytanie prowadzenie warsztatów teatralnych oraz reżyserowanie spektaklu

– Zapytanie prowadzenie warsztatów wokalnych

– Zapytanie tłumaczenie filmu dokumentalnego oraz scenariusza widowiska teatralnego

– Zapytanie wyżywienie dla uczestników projektu

– Zapytanie zbieranie materiałów do projektu

Stacja Świadek przygotowana przez:

– Daniel Jacewicz

– Dorota Porowska

– Marcin Kęszycki

– Thomas Avenhaus

– Evanthia Athanasiadi

– Edyta Rogowska

– Michał Żak

– Kinga Dalska

Z wyjątkową pomocą: Cristina Baldari, Ross Gardner, Sarah Magill, Olvier OzieR-LafoNtaine, I.P Kotlyarevsky, Kharkiv National University of Arts, Brama Lab

Uczestnicy z Niemiec:

– Lisa Pauline Wagner

– Konstatin Buchholz

– Lucia Wunsch

– Miriam Tiefenbrunner

– Vanessa Roder

– Neele Schmidt

– Grigorii Popov

– Franziska Jakobi

– Maciek Marzec

– Daniel Pastenaci

– Philine Pastenaci

– Juliane Tazsch

– Lea Svenja Dietrich

– Anna Trivella

– Christian Grundey

Uczestnicy z Polski:

– Patrycja Glądała

– Aleksandra Ślusarczyk

– Wojciech Rosiński

– Bartek Kwaśniewicz

– Konrad Bartoszewicz

– Weronika Więzowska

– Kamil Więzowski

– Aleksander Sielicki

– Aleksander Kwietniak

– Michał Szarkiewicz

Projekt FMP-0363-20 jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).