Loading...
DOWNLOAD / MEDIA MATERIALS

Media materials

Here you can find the latest news about Teatr Brama, our activities and events at Rampa Kultura. New information will be posted on 13th of each month. Everything can be modified to meet your needs. In case of questions, call Patryk Bednarski (patryk@teatrbrama.org+48 517 443 981).


Teatr Brama w konkursie The Best OFF

“Positivo” jest już drugim spektaklem Teatru Brama, który został nominowany do najważniejszego i największego konkursu niezależnych produkcji teatralnych w Polsce – The Best OFF.

Z poprzednim spektaklem – “Ghost Dance” – Teatr Brama dotarł w konkursie do ścisłego finału. Dzięki takiemu wynikowi Teatr prezentował się na najważniejszych scenach teatralnych w Polsce. W tym roku zgłosił się do konkursu z najnowszą produkcją – “Positivo” (reż. Daniel Jacewicz). Tak o spektaklu piszą twórcy: ” Spektakl jest próbą poradzenia sobie z narzuconymi przez społeczeństwo normami i zachowaniami. Wstyd nie pozwala na bycie sobą, tłumiony gniew czy łzy wylewają się bez kontroli. Ból głowy związany ze stresem, bóle pleców, uzależnienie, budowanie relacji, ukrywanie emocji powodują potrzebę schowania się, znalezienia bezpiecznego miejsca. Powiemy Ci o wszystkim, co zawsze chciałeś/aś wiedzieć, ale bałaś/eś się zapytać.”

Konkurs The Best OFF jest największym i najważniejszym konkursem dla teatrów niezależnych z całego kraju. Do każdej jego edycji zgłaszają się setki spektakli, z których jurorzy wybierają ok. 20 spektakli, które obejrzą na żywo. Wyniki konkursu powinny być ogłoszone w czerwcu 2021 roku. Już niebawem spektakl będzie zaprezentowany w Goleniowie, w nowej siedzibie Teatru Brama – Rampie Kultura.


Sześciu wspaniałych

Do Goleniowa przyjechało właśnie sześciu nowych wolontariuszy z Polski i Europy, którzy zostaną w mieście przez cały rok. Już niedługo Goleniowianie będą mogli poznać ich w szkołach, lokalnych instytucjach kulturalnych i podczas Bramowych wydarzeń.

Dzięki programowi Erasmus Plus i jego projektowi Europejski Korpus Solidarności Teatr Brama ma możliwość już dziewiąty rok gościć młodzież z całej Europy i z nimi planować swoje działania. W tym roku do Goleniowa przyjechali edukatorzy, artyści wizualni, fotografowie i aktorzy. Jest to grupa o bardzo szerokich umiejętnościach i zainteresowaniach. Rozpoczęli już pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej, Ośrodku Terapii Uzależnień MONAR i oczywiście w samym Teatrze Brama. Zadaniem Stowarzyszenia Teatru Brama jest odkrycie potencjału gości, połączenie ich z lokalną społecznością tak, by pod koniec swojego projektu czuli się aktywnymi mieszkańcami Goleniowa. W trakcie ostatnich dziewięciu lat Stowarzyszenie Teatr Brama współpracowało już z kilkudziesięcioma wolontariuszami, którzy po powrocie do rodzinnych miejscowości wykorzystują zdobyte doświadczenia i umiejętności. Część z nich założyła własne organizacje pozarządowe i są częścią szerokiej sieci przyjaciół Bramy. Teatr prowadzi również doradztwo dla młodych ludzi z Polski, którzy chcieliby wziąć udział w międzynarodowych wymianach młodzieżowych lub rocznych projektach wolontariatu poza granicami Polski.


Projekt wolontariatu jest finansowany z funduszy Erasmus Plus w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności.

Brama w internecie

Stowarzyszenie Teatr Brama kończy właśnie realizację projektu “Jak? Dla Kogo? Po Co? – Edukacja w zakresie tworzenia online”. Czym był projekt i jakie są jego rezultaty?

Projekt “Jak? Dla Kogo? Po co?” jest realizowany od kilku miesięcy. Skąd pomysł na projekt i na czym on polegał? “Na początku pandemii każdy artysta w Polsce mógł usłyszeć, że jest to czas, w którym jego zadaniem jest podtrzymywanie ludzi na duchu, produkowanie treści przeznaczonych do internetu i komunikowanie się z publicznością poprzez ekrany. Artyści, tak samo jak nauczyciele, nie posiadali kompetencji czy sprzętu, aby sprostać tym wymaganiom. Zadaliśmy sobie więc pytania Jak?, Dla kogo? i Po co?. W ramach tego działania przeprowadzone zostały cztery webinaria, podczas których próbowaliśmy dowiedzieć się jak najlepiej wykorzystać internet i inne narzędzia, by organizować atrakcyjne wydarzenia on-line. Dzięki projektowi uruchomimy także nową stronę internetową Bramy i jej archiwum.” – Opowiada Patrycja Glądała – koordynator projektu. Webinaria dostępne są na platformie YouTube na kanale Teatru Brama, aby każdy zainteresowany mógł zdobyć rzeczową wiedzę z zakresu tworzenia on-line oraz archiwizacji.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Region aktywny kulturalnie

Teatr Brama wraz z Goleniowskim Domem Kultury i niemieckim stowarzyszeniem Schloss Broellin realizuje projekt “RegioActive– Aktywizacja Społeczno-kulturalna Regionu”. Już w przyszłym roku możemy spodziewać się wielu interesujących wydarzeń.

Projekt “RegioActive” angażuje dziesiątki artystów z całego Pomorza Zachodniego, Meklemburgii i Pomorza Przedniego. Artyści rozpoczęli już pracę ze swoimi grupami i społecznościami, by wiosną i latem przeprowadzić 14 festiwali w różnych miejscach Regionu transgranicznego. Powstaną też takie projekty artystyczne jak płyta CD, film pełnometrażowy, wielki musical, czy spektakl z tańczącymi traktorami! “Działania będą wielowymiarowe, uruchomią nie tylko wiele procesów twórczych, ale przede wszystkim pozwolą zbudować dialog, pomogą w nawiązaniu współpracy wielu środowisk, nie tylko transgranicznych, ale także międzysektorowych.” – dodaje Aleksandra Ślusarczyk – koordynator projektu RegioActive. Do wszystkich działań artyści zaproszą ok. 1500 mieszkańców Regionu. Projekt to wielki eksperyment – próba współpracy ponad granicą Polski i Niemiec, połączenia mieszkańców z artystami, opowiedzenia w ciekawy sposób o naszym wspólnym Regionie, naszych podobieństwach i różnicach. Na początku listopada rusza strona internetowa projektu, na której regularnie będą zamieszczane relacje z postępu pracy artystów.


Projekt “RegioActive – Aktywizacja Społeczno-kulturalna Regionu” realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w ramach celu “Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) INTERREG VA