Brama Tiyatrosu Başlangıçta teatral bir daire olarak çalıştı.Daha sonra Goleniow Kültür Evinin ev tiyatrosu oldu ve Bugün Polonya'da tanınmış, bağımsız bir alternatif tiyatro yarattı.Brama Tiyatrosu Daniel Jacewicz tarafından kuruldu ve şu anda birçok performans ve sanat projesinin gerçekleştiği Goleniow’da bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca Brama Goleniów tiyatrosunda canlı bir ortam yaratmayı başarmış. Ancak, Brama kişiliği küçük kasaba çatısına uymayan birçok hareketli ve yaratıcı genci bir araya getilir. Goleniow Tiyatro Brama’nın memleketi olması ve aktörlerinin,müzisyenlerinin ve arkadaşlarının çekirkeği olmasına rağmen,tiyatro yılın büyük bir kısmını Polonyanın ve Dünyanın etrafında performans yaparak geçirmektedir.
Tiyatro Brama aynı zamanda Strzelewo köyünde provaların,performansların ve sanat projelerinin gerçekleştiği sürekli bir yazlık eve sahiptir.2010 yılında Goleniow hükümeti Brama organisazyonuna çalışmalarından dolayı Danowo köyünde (Goleniow’dan 10 kim uzaklıkta bulunan) bir ev vermiştir.
Tiyatro Brama, 1996 yılından bu yana Polonya'da sanatsal bir varlığı olmuştur.Bugüne kadar, binlerce insan,ülkedeki alternatif tiyatronun gelişiminde katkıda bulunarak,tiyatronun gelişimini sağlayarak,tiyatral etkinliklerde ve sanat eğitim topluluklarında yer alarak Brama tiyatrosunun etkinliklerinde yer aldı.
Tiyatro Brama kaynaklanan iki önemli yeni tiyatro şirketi Tiyatro Brama dan kaynaklanmaktadı,bunlar,Maszewo olan Krzyk Tiyatrosu ve Stepnice da olan Theatre w Krzywym Zwierciadle Tiyatrosudur.Bu Tiyatrolar Brama iş birliği ile aktivitelerini yürütmektedirler.
Bunlar sadece Brama Tiyatrosundan kaynaklanmıyor aynı zamanda ikisi de bir kaynaktan ve yerelin karakter özelliklerinden de oluşmaktadırlar.