XII Goleniowskie Spotkania Teatralne BramatPonad 70 artystów i muzyków w 22 zespołach teatralnych oraz muzycznych z Polski i zagranicy zaprezentowało swoje umiejętności podczas tegorocznej, dwunastej już edycji Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT 2011. W tym roku goleniowskie święto
sztuki odbyło się w dniach 1-4 września. Teatr Brama Goleniów wraz z
Goleniowskim Domem Kultury zaprosili mieszkańców Goleniowa i okolic do udziału w tej duchowej, teatralnej i muzycznej uczcie.

Goleniowskie Spotkania Teatralne Bramat to coroczne święto sztuki, w trakcie którego do Goleniowa przyjeżdża wielu artystów i muzyków z kraju i zagranicy, aby zaprezentować swoje umiejętności przed goleniowską publicznością. „Ideą Bramatu jest spotkanie i wymiana
energii między widzem a aktorem” – wyjaśnia Daniel Jacewicz, Prezes Stowarzyszenia Edukacyjno-Społeczno-Kulturalnego Teatr Brama – „Czas Bramatu to czas duchowej, teatralnej i muzycznej uczty dla wszystkich mieszkańców Goleniowa i okolic oraz zwieńczenie całego roku naszych teatralnych wypraw.” Wszystkie teatry, prezentujące się na Bramacie, to teatry alternatywne i amatorskie, tworzone przez niezależnych twórców.
Od początku swojego istnienia festiwal wpisywał się w kontekst miejsca, ludzi i osób go tworzących – zachowany w klimacie małego miasteczka, przyjacielskiej atmosfery, chęci spotkania i wymiany poglądów. W ciągu dotychczasowych edycji Goleniów odwiedziły dziesiątki zespołów teatralnych i muzycznych oraz setki artystów i znamienitych gości.

W tym roku do Goleniowa ponownie zawitali znani i cenieni twórcy teatrów niezależnych, którzy podzielą się z widzami swoimi artystycznymi osiągnięciami. „Przed nami Bramat,
wielkie święto teatru niezależnego w Goleniowie, wielkie święto prawdy o nas samych i o świecie, który pozornie rozumiemy” - mówi Robert Krupowicz, Burmistrz Goleniowa - „Żadna ze sztuk nie komentuje równie wnikliwie rzeczywistości jak teatr. Teatr dekomponuje rzeczywistość, pozwala przyjrzeć się z bliska każdej jej cząstce, a przy tym nie zadowala się tym, co oczywiste, klarowne czy bezdyskusyjne - sięga głęboko i z boku. Ja natomiast lubię dowiadywać się czegoś więcej o sobie i o mojej rzeczywistości i dlatego kocham teatr.”

W trakcie tegorocznego Bramatu wystąpili m. in. Teatr Delikates, Agata Elsner i Kuba Kapral, Teatr Realistyczny - Frakcja Żeńska, Macht Ohne Büchne, Kingdom of Curvy Fork Group, Teatr Krzyk, Lucy McGreal czy Teatr Brama Goleniów. Podczas festiwalu nie zabrakło również akcentów muzycznych – zagrali i zaśpiewali m. in. Mr. Zarko Gienek Loska, Dymna Sumish, Chorzy na Odrę i Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni.

Festiwal Bramat został uroczyście otwarty 1 września o godz. 17.00 na placu pod Bramą Wolińską, gdzie nastąpiło oficjalne podpisanie umowy projektu „Otwarte Bramy” z udziałem Marszałka Województwa, Olgierda Geblewicza oraz Burmistrza Goleniowa, Roberta Krupowicza. Projekt „Otwarte Bramy” dotyczy rewitalizacji goleniowskich terenów zielonych przyległych do murów miejskich - pierwszy etap realizacji przedsięwzięcia obejmie park przy ul. Kilińskiego, bulwar nad Iną i wzdłuż ul. Kościuszki oraz Planty. Dzięki tej inicjatywie dawne centrum Goleniowa będzie ponownie otoczone pasem pięknej zieleni, która przez ostatnich kilkadziesiąt lat była niestety zaniedbywana.

Wstęp na XII Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2011 był bezpłatny. Można było zakupić Bilet Dobrej Woli, z którego wpływy zostanły przeznaczone na remont goleniowskiego amfiteatru.

 

Organizatorami wydarzenia byli Teatr Brama Goleniów,
Goleniowski Dom Kultury oraz Stacja Muzyczna RAMPA. Festiwal finansowany jest przez Urząd Gminy i Miasta Goleniów, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Inicjatywa została również wspierta przez prywatne firmy, tj. OpenMind, Multiprojekt, Geomel i Elektra.